[vc_row][vc_column][vc_column_text]Z celkového počtu ekonomicky aktivních žen se jich v České republice 50 % účastní na pracovním trhu. A ačkoli již víme, že jsou zároveň stále vzdělanější, jejich podíl na řízení obchodních společností zatím ani vzdáleně nedosahuje alespoň průměru Evropské unie.
Zaměříme-li se na zastoupení žen ve vedení veřejných firem, ani z tohoto porovnání nevychází Česká republika dobře. Na základě dat Otevřené společnosti, která se dlouhodobě zabývá postavením žen ve společnosti, jsme připravili mapy, jež odrážejí přesná čísla zastoupení žen ve vedení veřejných firem.
Modrá, nikoli zelená Evropa
V evropském kontextu je stále ještě obvyklé, že ženy tvoří ve vysokých pozicích zřetelnou menšinu, Česká republika jich má však spolu s Estonskem a Kyprem druhý nejnižší podíl: pouhých 7 % v dozorčích radách.
Překlikneme-li graf a mapu od členek k předsedkyním dozorčích rad, vidíme, jak čísla zřetelně prořídla a zelená barva, již jsme zvolili jako symbol otevřenosti ženám, se téměř vytrácí. Modifikovaným citátem nejmenovaného klasika můžeme situaci shrnout tím, že Evropa ještě stále zůstává převážně modrá, Česká republika pak dokonce temně modrá.
Dlouholetým pravidlem rovněž je, že podíl žen ve vedení společnosti nezávisí na podílu žen jako zaměstnankyň firmy. Rostoucí podíl žen mezi zaměstnanci tedy neznamená, že bude vyšší i podíl žen ve vedení firmy.[/vc_column_text][ult_tab_element tab_style=“Style_2″ tab_animation=“None“ tab_title_color=“#ffffff“ tab_background_color=“#999999″ tab_hover_title_color=“#ffffff“ tab_hover_background_color=“#7c7c7c“ acttab_title=“#ffffff“ acttab_background=“#333333″ tab_describe_color=“#ffffff“ enable_bg_color=“#ffffff“][single_tab title=“Členky dozorčích rad (%)“ tab_id=“1457358446407-2-3″][vc_raw_html]JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZkYXRhbWF0aWMtcHVibGljLmdpdGh1Yi5pbyUyRmVtYmVkZGVkJTJGJTJGZWNoYXJ0cyUyRjIlMkZpbmRleC5odG1sJTIzaWQlM0QxMTY2MjQyMjYzMjMwNDA0ODM2NDAlMkYwQjdZdlRVbmRyZ00xZGsxU2EyazNSV3BTYmxFJTIyJTIwZnJhbWVib3JkZXIlM0QlMjIwJTIyJTIwd2lkdGglM0QlMjIxMDAzJTIyJTIwaGVpZ2h0JTNEJTIyNzI0JTIyJTIwYWxsb3d0cmFuc3BhcmVuY3klM0QlMjJ0cnVlJTIyJTNFJTNDJTJGaWZyYW1lJTNF[/vc_raw_html][/single_tab][single_tab title=“Předsedkyně dozorčích rad (%)“ tab_id=“77256e0c-838b-5″][vc_raw_html]JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZkYXRhbWF0aWMtcHVibGljLmdpdGh1Yi5pbyUyRmVtYmVkZGVkJTJGJTJGZWNoYXJ0cyUyRjIlMkZpbmRleC5odG1sJTIzaWQlM0QxMTY2MjQyMjYzMjMwNDA0ODM2NDAlMkYwQjdZdlRVbmRyZ00xZDJaRGVqVnJjMkpmUlRBJTIyJTIwZnJhbWVib3JkZXIlM0QlMjIwJTIyJTIwd2lkdGglM0QlMjIxMDAzJTIyJTIwaGVpZ2h0JTNEJTIyNzI0JTIyJTIwYWxsb3d0cmFuc3BhcmVuY3klM0QlMjJ0cnVlJTIyJTNFJTNDJTJGaWZyYW1lJTNF[/vc_raw_html][/single_tab][/ult_tab_element][vc_column_text]Podle statistik Deloitte Corporate Governance Centra v ČR z listopadu 2014 je ve statutárních orgánech (představenstvo a jednatelé/ jednatelky) stovky největších obchodních společností v ČR jen 9 % žen. Průměr EU zastoupení žen ve vedení obchodních společností činil 13,6 % (u společností kótovaných na evropské burze).
Ze zemí mimo EU vedlo Norsko (36,3 %), kde platí povinná pozitivní opatření pro zastoupení žen v představenstvech obchodních společností . Ve Spojených státech to bylo v průměru 15 %, v Číně 8,5 % . Ve statutárních a exekutivních orgánech obchodních společností (představenstvo a jednatelé) v ČR nejvíce žen působilo ve zdravotnictví (24,2 %) a v sektoru telekomunikace, dopravy a IT. Mezi obory, kde ženy ve vedení obchodních společností neměly dosud výrazné zastoupení, patří bankovnictví (4,4 %), energetika (5,5 %) a stavebnictví (6,7 %).
Aktuální data dále ukazují, že nejméně jsou ženy zastoupeny v orgánech státních firem (tvoří 15 % v dozorčích radách a 5 % v představenstvech). Krajské společnosti mají naopak nejvyšší zastoupení (24 % žen v dozorčích radách a představenstvech). Společnosti s vlastnickým podílem obcí mají 19 % žen v dozorčích radách a 9 % žen v představenstvech. 33 státních podniků má 18 % žen v dozorčích radách a 10 % ředitelek a jejich zástupkyň.
Komplexní zhodnocení zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích v obchodních společnostech zpracovala platforma Byznys pro společnost v Indexu zastoupení žen ve vedení. Index vyhodnocuje zastoupení žen v rozhodovacích pozicích v celkem 27 tisíc akciových společností a 414 tisíc společností s ručením omezeným. Dle tohoto indexu činí zastoupení žen v dozorčích radách českých akciových společností 38 %, zastoupení v představenstvech přes 20 % . V největších obchodních společnostech (s obratem přes 100 milionů ČR) činí zastoupení žen v dozorčích radách 27 % a v představenstvech 12 %. Nejvyšší míru zastoupení žen v rozhodovacích pozicích vykazují akciové společnosti v oboru nemovitostí, veřejné správy a obrany, vzdělávání, zdravotní a sociální péče. Naopak nejnižší je zastoupení žen v oborech těžby, výroby a rozvodu elektřiny či zásobování vodou. Zastoupení žen na pozici jednatelek ve společnostech s ručením omezeným je 21 % a platí, že toto zastoupení se během posledních pěti let výrazně nezměnilo.
Aktuální čísla ukazují, že v žádné z dozorčích rad či představenstvu 13 českých firem kótovaných na Burze cenných papírů Praha není více než 1 žena. Ze 127 pozic v těchto 26 orgánech je 9 zastáváno ženami (7 %) a 118 muži (93 %). V rámci EU má ČR téměř nejhorší zastoupení žen v dozorčích radách (7 % oproti průměrným 19 % členů Evropské unie); méně má jen Malta.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_separator][vc_column_text]Série textů a vizualizací připravená u příležitosti letošního Mezinárodního dne žen je zaměřena především na zastoupení žen ve vedoucích pozicích veřejných i soukromých firem.
Další díly:
Prolomit mužské kvóty[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_separator][vc_column_text]
Přispívá k tomu, abychom žili v dobře fungujícím státě, který dává všem lidem stejné příležitosti. Poukazuje na problémy, které ostatní nevidí, a přichází s inspirativním řešením. Posiluje kulturu otevřenosti veřejné správy. Je partnerem úředníků i aktivních občanů a podporuje využívání moderních technologií při práci s informacemi.
Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů. Kooordinátor za Otevřenou společnost je Tomáš Pavlas (tomas.pavlas@osops.cz).[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]