Home > Kdo jsme
0 views 3 min 0 Comment

Kdo jsme

- 01/08/2014

Kateřina Mahdalová

Kdo jsem?

Jsem datová novinářka. Vždycky mě bavily jazyky, ale také matematika a přírodní vědy. Nebudete tomu věřit, ale maturovala jsem na děčínském gymplu z češtiny, angličtiny, biologie a chemie.

Zajímá mě mediální gramotnost, data – jejich získávání, zpracování, vizualizace, interpretace, plus vzdělávání a technologie, které s tím vším dost souvisejí. A asi tak milion dalších věcí.

Studovala jsem na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, na Kalifornské univerzitě v San Diegu a taky na Literární akademii Josefa Škvoreckého, odkud jsem vyjela v programu Erasmus na Bangor University v severním Walesu. A právě tady jsem před více než deseti lety objevila obor, který se jmenuje datová žurnalistika.

Můj studijní modul se jmenoval Creative Industry a díky němu jsem poprvé „přičichla“ k tvorbě videa a také k datovým vizualizacím. Tou dobou začal vycházet v deníku The Guardian jejich slavný Data Blog a já věděla, že přesně tohle chci dělat.

Co umím?

Věnuju se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápu jako službu veřejnosti.

Vytvořila jsem stovky vizualizací a analýz, založila jsem web datovazurnalistika.cz, vedla jsem datové projekty v ČTK a spolupracovala či nadále spolupracuji s významnými  českými, slovenskými i světovými médii a agenturami (SeznamZpravy.czAktuality.skSME.sk, Deutsche Presse Agentur, Austria Presse Agentur a dalšími).

Za svou práci jsem byla nominována na Novinářskou cenu za roky 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé v kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek. Za rok 2020 jsem si v kategorii Inovativní online žurnalistika odnesla vítězství.

Miluju data a jejich vizualizace, publikování informací v širším kontextu, stále se učím a jen tak se nevzdávám.

Hodně mi rezonuje tohle novinářské motto:

Tvrdí-li někdo, že venku prší, a tvrdí-li někdo jiný, že svítí slunce, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Comments are closed.