ČR: 1 žadatel o azyl na 10 000 obyvatel

Jeden žadatel o azyl v přepočtu na deset tisíc obyvatel, to je aktuální situace v České republice. Kvůli velké migrační vlně nyní Evropská komise navrhuje dočasně přerozdělovat uprchlíky uvnitř celé unie. Plán je rozmístit 20 tisíc běženců z Afriky, Blízkého východu a Asie do všech států EU; konkrétně do Česka by to bylo přesně 525 osob. Pro představu: šest lidí na jeden celý okres. Země střední a východní Evropy a ČR společně s nimi však kvóty odmítají. Současný stav je však neudržitelný, protože dvě třetiny všech žadatelů o azyl přijímají pouze čtyři evropské země: Německo, Švédsko, Francie a Itálie. (Aktualizováno 27. 5. 2015: Podle kvóty 1300 osob vychází průměrně 16 uprchlíků na jeden okres.)

Jihoevropské země opakovaně varují, že nápor běženců nezvládají, navíc stále roste počet obětí, jichž je letos už kolem osmnácti set.

Evropská unie vnímá jako velký problém fakt, že většinu žadatelů o azyl ze zmíněných oblastí přijímá jen zlomek členských zemí. Aktuální plán musí schválit nejméně patnáct z osmadvaceti členských zemí Evropské unie, přičemž těchto patnáct zemí musí tvořit 65 % obyvatel EU. Na financování tohoto projektu v letošním a příštím roce chce unie uvolnit 50 milionů eur. Kvóta pro každou zemi má zohlednit počet jejích obyvatel, stav její ekonomiky, míru nezaměstnanosti, možnosti ubytování pro běžence i to, kolik běženců už v minulosti přijala.

Jste sobci, vzkazuje předseda Evropského parlamentu

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v úterý 12. května zopakoval, že „jsou to nyní čtyři země, které nesou hlavní břemeno. Myslím, že devadesát procent všech uprchlíků přijme desítka zemí. Zbylých osmnáct nedělá vůbec nic.“ Ostře kritizoval státy, které zavedení kvót na uprchlíky odmítají. „Teď je zřejmé, proč jsou orgány společenství tady v Bruselu ochromovány. Totiž proto, že některé členské státy docela chladně prosazují své národní zájmy,“ prohlásil Schulz. „Egoismus jednotlivých částí Evropské unie už 20 let brání efektivnímu a humánnímu řešení těchto problémů.“

V ČR žije necelých 5 % cizinců

Cizinci a noví občané1

 

Datová žurnalistika počátkem roku informovala, že podle posledních údajů, které v únoru 2014 zveřejnil Český statistický úřad a Ministerstvo vnitra ČR, činil počet obyvatel České republiky 10 512 400. Podíl cizinců s trvalým či dlouhodobým pobytem pak nebyl ani 5 %.

Nyní přinášíme porovnání, jak vypadá podíl žadatelů o azyl v přepočtu na jeden tisíc obyvatel v evropských zemích, a počty azylantů v absolutních číslech.

A kromě těchto dat také doplňujeme strukturu žadatelů o azyl v ČR podle údajů ministerstva vnitra. Z 1155 osob jich více než polovina (56 %) pochází z Ukrajiny, necelých 12 % ze Sýrie, 7 % z Vietnamu, 4,7 % z Ruska, 4,6 % z Kuby atd.


 

 

Proč umírá tolik lidí?

Pašování lidí napříč Středozemním mořem ani oběti na životech nejsou ničím novým, jenže obchod s uprchlíky se  značně rozšířil během posledních několika let kvůli občanské válce v Sýrii. Ta si vynutila 8 milionů migrantů jen uvnitř země a další 4 miliony běženců. Většina uprchlíků zůstává v sousedních zemích, řada se chce ale dostat dál. Někteří míří do Libye přes Egypt, jiní přes Súdán, kde se napojují na některou z pašeráckých tras, jež procházejí přes Saharu. Tam se setkávají s uprchlíky z Eritrey.

Katastrofální situace v Sýrii a v Libyi ale samy o sobě nevysvětlují tak dramatický nárůst úmrtí migrantů ve Středozemním moři. Amnesty International upozorňuje, že k početným tragédiím bohužel přispělo rozhodnutí ukončit humanitární operaci italského námořnictva Mare Nostrum (Naše moře) s koncem roku 2014. „Pokud budou potvrzeny údaje z posledních incidentů, počet lidí, kteří takto zahynuli od začátku tohoto roku, dosáhne 1700, což je stonásobně víc než ve stejném období roku 2014,“ varovala organizace na konci dubna a vyvracela „mýtus o tom, že operace Mare Nostrum způsobila nárůst lidí mířících do Evropy“ s odvoláním na počty  migrantů, které se po ukončení operace naopak ještě zvýšily.

Stejné vysvětlení nabízí také týdeník The Economist. Předpoklad, že se omezí migrace po ukončení italské mise, se ani v nejmenším nenaplnil. Cesta do Evropy je nyní výrazně riskantnější, avšak běžence neodrazuje, jak politiky už vícekrát v minulosti varovala řada lidskoprávních organizací.

Unijní agentura Frontex spustila na přelomu října a listopadu 2014 operaci Triton, ta má však primárně hlídat hranice EU a nejedná se o operaci záchrannou. Na rozdíl od lodí z předchozí mise Mare Nostrum, které operovaly ve vzdálenosti až 100 námořních mil jižně od ostrova Lampedusa, lodě zapojené do akce Triton střeží hranice ve vzdálenosti 30 námořních mil od italských a maltských břehů, tedy daleko od míst, kde se dostává do nesnází valná většina lodí.

Bezradná unie

Evropská unie se řadu let snaží harmonizovat azylovou politiku, jenže skloubit policejní síly a soudnictví 28 členských států jde pomalu a navrhovaný systém pravidel není jednoduché uvést do praxe. Na konci dubna Evropská komise uvažovala o tom, že by potápěla prázdné lodě, které pašeráci používají k převážení migrantů z libyjského a tuniského pobřeží přes Středozemní moře do Evropy. Byl to jeden z deseti bodů, který předložila pro společné jednání ministrů vnitra a zahraničí zemí osmadvacítky. Země, které přijímají nejvíce azylantů (kromě Švédska) vyjádřily ochotu připojit se k těmto možným vojenským akcím.

Britský deník Independent však s odvoláním na humanitární organizace upozorňuje, že ani bombardování přístavů a malých plavidel nic nevyřeší. Jednak není jasné, jak rozpoznat pašeráckou loď od rybářské, jednak znalci mezinárodního práva silně pochybují, zda je vůbec možné získat mandát pro zásah v libyjských vodách.

Nelidské podmínky

Když britský deník The Guardian ke konci roku odhalil, že loni ve francouzském přístavu Calais a jeho okolí zemřelo nejméně 15 lidí, kteří přicházejí z východní Afriky, vyvolalo to pozdvižení. Francouzské orgány zpravidla nevedou záznamy o migrantech, kteří v Calais umírají, ale charitativní organizace tyto údaje mají. Mezi patnácti zahynulými v posledním roce byly mladé ženy i teenageři. Jeden člověk například zemřel po pokusu o skok z dálničního mostu na pohybující se nákladní vůz, jiní dva přišli o život v přilehlém Dunkerque, kde se vznítil nákladní automobil, v němž se schovávali.

Podle zpráv humanitárních organizací také přibývá případů obtěžování a zneužívání ze strany francouzské policie, jak upozorňuje například organizace Human Rights Watch. Počátkem letošního roku HRW popsala, že k rozšířeným praktikám patří bití a útoky s pepřovým sprejem. Nedostává se přístřeší pro žadatele o azyl a problémy zhoršují také průtahy ve francouzském azylovém systému, jež migranty odrazují od toho, aby žádali o azyl právě ve Francii.

Unavení a zoufalí, připravení dělat nebezpečné věci

Mladí muži a ženy, kteří podstupují stále větší riziko, aby se dostali do Velké Británie, žijí v provizorních táborech bez kanalizace a tekoucí vody. Ředitel uprchlické agentury OSN (UNHCR) Vincent Cochetel popsal situaci jako hanebnou a takové zacházení s lidmi jako ostudné: „Podmínky jsou naprosto nepřijatelné a nejsou v souladu s hodnotami, které by měla demokratická společnost mít.“ Vincent Cochetel dále uvedl, že přežívání v Calais je nyní nyní horší než v uprchlických táborech v Turecku, kam se uchylují tisíce lidí ze Sýrie. Vyzval britskou a francouzskou vládu, aby si uvědomily vážnost situace. „Někteří lidé jsou stále tak unavení a zoufalí, že jsou připraveni udělat velmi nebezpečné věci.“

Francouzský přístav se loni opakovaně dostal na titulní strany novin jednak v souvislosti s odmítavým postojem Velké Británie k běžencům a azylantům, jednak kvůli horšícím se podmínkám v Calais, kde začaly vypukat střety mezi různými skupinami přistěhovalců. Politici na obou stranách kanálu se přimluvili za přísnější bezpečnostní opatření v přístavu, kruté životní podmínky lidí v táborech ale do značné míry ignorovali.

[slideshow_deploy id=’6170′]

Ilustrační foto: worldmapper.org

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

40 komentářů

 1. Lzivy a manipulativni clanek.
  Pokud bylo 70% zadatelu o azyl odmitnuto (pravdepodobne subsaharsky region, kde nejsou zeme puvodu totalitni nebo ve valecnem stavu), kam sli? Nevsiml jsem si, ze by bylo 70% z onech 3/4 milionu loni deportovano nazpet.

  Naopak vime, ze v podstate vetsina, a po incidentu s Kammou jiz i Nigerie, africkych zemi ODMITA prijimat nazpet vlastni obcany. Tedy je to lez, neuspesni zadatele o azyl zustavaji v taborech nadale, a jejich vyhosteni je nemozne – zustavaji zde pote ilegalne.

  • Nebudeme psát, že lžete a manipulujete, jako to píšete vy nám, ale řekneme vám, že se mýlíte. Podle údajů ministerstva vnitra pochází nejvíce žadatelů o azyl v ČR z Ukrajiny. České soudy však rozhodují výrazně v jejich neprospěch.

   • Od roku 1990 požádalo o azyl v ČR více než 85 000 osob. Nejvíce z Ukrajiny (13 tis.) Ruska (10 tis.), Rumunska, Bulharska a Afghánistánu (6 tis.). HN 25.7.2007

    V Česku se loni ucházelo o azyl nejméně uprchlíků od rozdělení federace. O azyl požádalo 753 lidí, uspělo jen 49 z nich, nejčastěji Bělorusové a Uzbekové. MfD 20.2.2013

    Mezi roky 2006 a 2010 bylo v sedmi zemích střední Evropy (ČR, Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko) podáno asi 77 800 žádostí o azyl. V roce 2010 o mezinárodní ochranu v tomto regionu požádalo 12 000 lidí, z toho nejvíce v Polsku (6 540), následovaném Maďarskem (2 460), Bulharskem (1 030), Rumunskem (860), Slovenskem (540) a Českou republikou (460). Slovinsko, nejmenší země regionu, registrovala v daném období nejméně žádostí, celkem 210.
    Nejčastější země původu žadatelů se v jednotlivých zemích liší. Nejvíce žadatelů ve výše uvedených zemích střední Evropy přicházelo z Afghánistánu, Gruzie, Iráku, Pákistánu, Srbska a Turecka. zdroj: http://www.unhcr-centraleurope.org/cz/komu-pomahame/zadatele-o-azyl.html

    Loňské složení žadatelů o azyl jsme doplnili do článku.

 2. Ano, moc pěkný článeček, čísla nelžou, ale lžou jejich autoři. Kdžy už tak pečlivě pracují s čísly, měli by si též ověřit jejich zdroje. Uprchlíků není 500 ale 20.000 a to samozřejmě není konec…

  Docela jste mě tímhle článkem zamrzeli, četl jsem Vás vždy rád a leckdy si díky Vám poopravil na všelicos chybný názor, ale článek takto napsaný v žoldu Norských fonů (nebo koho) levičácké, neomarxistické, sluníčkářské eurobruselské lobby je pro médium Vašeho typu fakt ostuda :(

   • Nikoliv. Jde o plan prijmou 20.000 DALSICH imigrantu, co jsou nyni v uprchlickych taborech MIMO EVROPU. To je ono cislo okolo 500. Ale zaroven je zde, problem, kam umistit onech 650.000 ilegalnich imigrantu, z kterych sice azyl dostane 30% (i to je prilis, jde o ekonomicke uprchliky), ale zbylych 70% tu zustava I BEZ AZYLU. Zadna repatriace se nekona, v podstate nyni neexistuje zadna africka zme, ktera by tyto lidi prijimala nazpet.

    Nebo jste snad zaregistrovali, ze by a lonsky rok, jak pisete, Evropa repatriovala do Afriky 70% z 650.000? Ne. Tak nepiste nesmysly a nechlacholte verejnost, toto JE PROBLEM.

    • Vy to ale pěkně motáte. Ono to vypadá hrozivě, když máváte čísly a nezdrojovanými údaji. Víte, že aktuálně připadá jeden azylant na celé tři tisíce obyvatel EU? To je těch 185 tis. žádostí, jimž bylo vyhověno, ku 500 milionům obyvatel EU. A pokud jde o uprchlíky, vy neregistrujete, co se děje v Sýrii, Eritreji, Súdánu, v Afghánistánu, Pákistánu atd.? A víte, že jenom za bolševika opustilo Československo nějakých 150 tisíc lidí?

     • Ad co se děje: pomáhat snad na místě, ne? Copak je řešením přestěhovat půlku světa?

      Ad za bolševika: ale za jak dlohou dobu a nadto kulturně identičtí jedinci téže křesťanské kultury.

      Tak potom co tady kdo motá…

      • Půlka světa? Ale no tak… Vy děláte, jako by se stěhovala celá Čína – a ani ta netvoří „půlku světa“.

     • A ti, co opustili ČSSR, jeli jistě do západních zemí šířit komunismus a zavírat kapitalisty, že ano?

      • Někteří utíkali před totalitou, někteří byli dokonce přinuceni. Jiní šli zkrátka za lepším. Agentů měl Východ na Západě mraky. Nikdo z nich od roku 48 neutíkal před válkou.

  • To je tak, když někdo čerpá všechny informance z facebooku IVČRN a pak mu to zatemňuje mozek a ještě má potřeba do všeho motat neomarxismus, sluníčkáře a Norské fondy, aniž by tušil, o čem mluví.

   • Smím se zeptat na jeden jediný případ, kdy nějaký článek ze serveru IVČRN obsahoval nepravdivé informace?

     • Byl to dotaz na konkrétní článek ze serveru IVČRN, nikoli na mraky ;-) Buďte prosím korektní a odpovídejte podloženými fakty nikoli výkřiky, děkuji.

 3. Čísla nejsou všechno. když se do jednoho města nastěhuje 20 nepřizpůsobivých (třeba našich „milých“ džihádistů), to město je v háji, ať Vám Vaše číslička vycházejí jakkoli.

  • Nuže, když se má hovořit o počtu něčeho, nebo o poměru něčeho k něčemu jiníému, jsou čísla skoro všechno. A zbytek tvoří schopnost číslům rozumět. … Pane Jaroslave, však hned ve druhé větě jste číslo použil také. A bylo by jistě legitimní zkoumat, zda jste k němu přišel evidencí nějaké skutečnosti, nebo zda jste si ho vycucal z prstu. Odpovíte? Pokud byste se k odpovědi odhodlal, dejte mi taky vědět, zda vámi uváděných „20“ je „číslo“, nebo „Vaše číslíčko“.

 4. Jde o princip – je naivní si myslet, že to skončí tím, že sem přidělí jen 525 lidí, přidělí nám další.

  Kvóty jsou zbytečné, jsme v Schengenském prostoru, nic nebrání imigrantovi přidělenému do ČR odejít jinam – třeba do Německa -> takže pokud chce do nějaké země, tak se tam nakonec dostane.

  Evropská unie není federace ani konfederace, ale společenství národních států a tak žádný vrcholný orgán EU nemá právo (jakkoliv se dá argumentovat Lisabonskou smlouvou) svrchované zemi říkat, koho si má pustit do země.

  Čím uprchlíků přijmeme, tím víc jich přijde a jejich původní země bude trpět – všichni odejdou a tu zemi už nikdo neopraví a zůstane v rukou různých samozvaných bojůvek.

  Proto by bylo na místě pomáhat přímo v postužené zemi – nebo v jejím nejbližším okolí, tak, aby se původní obyvatelé mohli co nejdříve po konfliktu vrátit domů a mohli dát do kupy vlastní zemi.

 5. Ano clanek je lzivy. Je sice pravdou ze kvota je 500 uprchliku z tureckeho tabora ale mnohem dulezitejsi fakt ze k tomu jeste 3 procenta ze vsech zadatelu o azyl, kterych muze byt az milion uz tady nezazniva. Hlavne mi tady netvrdte ze mi stranka ivcrn zatemnila mozek, Protoze v tom si ja nejedu. Tyto informace mam z oficialniho tiskoveho prohlaseni. Kdyz to vi takovy hnup jako ja musite to vedet I vy, ,zurnaliste“ jen to zamlcujete. Z jakeho duvodu nevim.

  • Můžete sem to oficiální tiskové prohlášení (koho vlastně?) zkopírovat, nebo na něj poslat link?

 6. Velmi pěkně zpracovaná proimigrační propaganda. Dělá to paní Mahdalová z naivity, hlouposti, nebo za peníze?

 7. By mě zajímalo, kdo redakci za tyto proimigrační články platí. Dnes se již dají číst snad jedině idnes, která píši pravdu i o těch dalších 20-30 000 imigrantů ročně pro ČR, ve kterém jde o rozdělování imigrantů denně připlouvajících k Evropské pevnině. Oněch 525 je pouze rozdělení uprchlíků z táborů v Turecku apod. Tady jde buď o manipulativní článek nebo o nepochopení či nevědomost médií, ale v tom případě by redaktor neměl dělat práci, kterou neumí.

 8. To, že mezi uprchlíky mohou být teorristé se nedá vyloučit. Nicméně je to nepravděpodobné. Proč? Protože co by tím získali, kdyby byli internováni v azylovém táboře? Ano, mohou z tábora uprchnout a pohybovat se po Evropě. Ale takhle to nefunguje. Teroristé mají dost peněz a zdrojů na to, aby si jednoduše koupili letenku nebo použili „příjemnější“ cesty, než riskovat plavbu po moři na přetížených a starých lodích. Nebo, a to je ta největší hrozba, jednoduše použijí evropské občany už v Evropě žijící. To je mnohem realistější a potencionálně účinější, než nějaká skrytá invaze na proděravělých lodí s uprchlíky.

  Je nutné si také dávat pozor na fantastická prohlášení různých libyjských nebo jiných politiků a domýšlet se, co těmi prohlášeními sledují. Některé země rádi hrozbu nadsazují, aby dostaly více peněz na „management migrantů“ a protiteroristické programy. Část peněz pak v lepším případě mizí ve státní kase, v horším se v rámci protiteroristických opatření potírá jakákoli opozice místního režimu. V případě Libyje může jít i o snahu vynervovat Evropany tak, aby začali podporovat jednu nebo druhou skupinu v rámci vnitřního politického boje nebo přihmouřili oči nad porušováním lidských práv, ke kterým v rámci politických bojů dochází. Brát lodě s uprchlíky, kteří prchají právě před Islámským státem a jinými hrůznými konflikty, jako hlavně bezpečnostní hrozbu je velmi nebezpečný přístup.

  Může to začít ničením lodí na severoafrickém břehu (tedy vojenská operace EU, jak poslední evropský summit naznačil) a skončit něčím mnohem horším. Nesmíme vést válku proti uprchlíkům, ti jsou na naší straně, jsou oběti konfliktu a je naší morální povinností pomoci jim v zoufalé situaci. Chovejme se k lidem tak, jak bychom chtěli, aby se ve stejné situaci oni chovali k nám.

 9. počty jsou jednoduché, za 10 let budou muslimové tvořit 25% naší populace pokud dnes Bruselu podlehneme! Je to jednoduchá matematika, 30 000 x 10 x 10(po sloučení rodin) = 3 000 000 muslimů to. 1/4 populace. Něco takového nemůže nás národ a kultura vydržet a do 20 let zanikne.

 10. Cau necetl jsem uz Tyto prispevky tudiz jsem nereagoval na vasi zadost o tiskove prohlaseni. Kam vam ho mam zaslat pane zurnalisto? Jedna se o textovy dokument. Mate o to jeste zajem nebo uz jste si to precetl jinde?

 11. Lzivy a manipulativni clanek.
  Nejsou to zadatelé o azyl ani uprchlíci ale migranti, jdou za lepším. Po zničení jejich domova činy usa apod,

  • Můžete doložit, že se nejedná o uprchlíky? Věrohodně doložit. A kapitolu práva na lepší život si můžeme nechat na jindy.

 12. Jsem rád, že alespoň někdo otevírá lidem oči jako vy – datova zurnalistika. Ale mám pocit, že stádo už je zmanipulované a šance na nápravu už není. Ani se nedivím…popravdě kdybych v muslimské zemi nikdy nežil, s muslimy nepracoval, nebydlel s nimi a s muslimkou nechodil ( :-D ) asi bych dnešními médii a skupinami jako ivčrn byl oblbnut také. Ač ateista Islámu se nebojím, zažívám ho každý den a nijak mě to neomezuje. Uprchlíky ani z válečných zon bych nepřijímal. Atmosféra v ČR je totiž taková, že by se museli bát o život a to nemluvím o jakékoliv možnosti uplatnění, byť zvlášť Syřané jsou vesměs vzdělaní lidé.

  • Moc děkujeme za tak milý ohlas! Pokud jste ochoten věnovat pár vteřin například pozváním přátel na fan page na Facebooku nebo sdílet naše data, budeme samozřejmě jenom rádi. Každý hlas se počítá a každý další lépe informovaný člověk se nechá méně manipulovat. A právě o to nám jde. Ať se vám daří!

 13. Já se uprchlíků nebojím, pro ně jsme jenom tranzit a ikdybycom jich přijali 1000 (což samozřejmě neschvaluju), tak 99% z nich při první příležitosti vezme kramle do Německa, Francie, V.Británie a nám jich tu zůstanou maximálně jednotky…

 14. Tato čísla jsou jasně ověřitelná a volně přístupná, ale jen málo Čechů si je ochotno seřadit takto pod sebe, kde vyniknou kontrasty mezi tím, co se povídá a mezi realitou. Díky za pěkný článek!

Diskuse je uzavřena.