Analýza: Diskutující na webech zajímají lobbisté Janoušek a Rittig

Ještě více než o zadržené šéfce kabinetu premiéra Janě Nagyové se v souvislosti s nedávnou policejní razií na českých serverech diskutuje o kontroverzních podnikatelích a lobbistech Ivu Rittigovi a Romanu Janouškovi.

Vyplývá to z analýzy, kterou pro ČTK zpracovala společnost Yeseter Now pod značkou MemePower. Rittig také patří k aktérům kauzy, které diskutující hodnotí nejhůře, nejvíc negativních komentářů obdržel vlivný člen ODS Pavel Dlouhý.
Při policejní akci, která začala ve středu 12. června, policisté zasahovali na řadě míst včetně úřadu vlády či ministerstva obrany a také u podnikatelů Rittiga a Janouška nebo někdejšího státního zástupce Libora Grygárka. Zadrženo bylo devět lidí a osm z nich obviněno, kromě šéfky premiérova kabinetu například exposlanci ODS Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr nebo šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda.

Analýza: Diskutující na webech zajímají lobbisté Janoušek a Rittig.

Nejvíce informací bylo pravděpodobně o dění kolem Nagyové, ale podle analýzy MemePower, která zkoumala 60.393 příspěvků, se o ni v diskusních fórech a na sociálních sítích diskutující v posledních dnech zajímali až na třetím místě. Nejvíce probírané bylo téma „Kdy skončí rozkrádání státu?“, které zajímalo 14 procent lidí. Na druhém místě s 12 procenty byli Rittig a Janoušek a otázka, zda také byli, nebo budou zatčeni. Jména podnikatelů jsou s razií často spojována a policie prohledala jejich kanceláře a domovy, ale nezadržela je. O Nagyovou a to, že na ni byla uvalena vazba, se zajímalo přesně deset procent diskutujících.

Premiér Petr Nečas (ODS) a šéfka jeho kabinetu Nagyová nejsou ani v čele žebříčku podílu negativních komentářů. Premiér obdržel v diskusích na internetu zhruba 85 procent negativních komentářů a Nagyová nejprve také 85 procent, ale během víkendu si „polepšila“ na 79 procent. „Premiér je nejčastěji spojován s přídavnými jmény slabý, hloupý a manipulovatelný. Nagyová bývá hodnocena jako bezskrupulózní, ambiciózní, zaslepená mocí, ale také jako obětní beránek či symbol nedůvěryhodnosti justice, protože její provinění si podle části veřejnosti nezasluhuje vazební stíhání,“ sdělili v analýze pracovníci MemePower.

Na prvním místě je v hodnocení nálad diskutujících vlivný člen ODS a místostarosta Hluboké nad Vltavou Pavel Dlouhý, který je médii označován za regionálního „kmotra“ a má prý vliv na ministra průmyslu a místopředsedu Martina Kubu. Podle analýzy si diskutující Dlouhého připomínají hlavně kvůli tomu, že Kuba je nyní adeptem na post premiéra. V případě Dlouhého byl podíl negativních komentářů téměř stoprocentní.

Za ním byl s 91 procenty bývalý šéf Vojenského zpravodajství a současný šéf Správy státních hmotných rezerv Ondrej Páleník, který byl při razii také zadržen a obviněn. Exposlanec Šnajdr obdržel 89 procent negativních komentářů a lobbista Rittig 87 procent.

Nynější kauza ale podle analýzy vzbudila zájem i o starší případy, ve kterých hráli roli vrcholní politici. „Veřejnost se dále zajímá o propuštění Davida Ratha z vyšetřovací vazby a naopak vyšetření medializovaných kauz spojených například s Jaroslavem Palasem, Stanislavem Grossem, Janem Kavanem i současným prezidentem Milošem Zemanem, takzvaný bamberský kufřík,“ uvedli pracovníci MemePower.

Autor: ČTK

 

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*