Lidé na sociálních sítích vnímají Rusnoka nejpozitivněji z politiků

Jméno designovaného premiéra Jiřího Rusnoka od odpoledne rezonuje na diskusních fórech zpravodajských portálů a na sociálních sítích.

Podíl pozitivně laděných příspěvků na jeho adresu činí na internetu 26 procent, což je nejvíce ze všech politiků, o nichž se diskutuje. Rusnokovu vládu považuje za nelegitimní 70 procent diskutujících.

Vyplývá to z analýzy, kterou pro ČTK zpracovala společnost Yeseter Now pod značkou MemePower. Firma analyzovala 9000 příspěvků v diskusních fórech na zpravodajských portálech a na sociálních sítích.

Podíl pozitivních příspěvků na adresu odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS) dosahuje na internetu 25 procent, u ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) je to 21 procent a u kandidátky na premiérku Miroslavy Němcové (ODS) pak 17 procent.

Rusnokovo jméno se po 15:00 hodině, kdy prezident oznámil jeho jmenování premiérem, začalo na internetových diskusích vyskytovat mnohonásobně častěji. Podíl příspěvků o Rusnokovi tak tvořil 46 procent, zatímco v pondělí to bylo jedno procento.

Mezi nejčastější spojení, která se v těchto souvislostech v internetových diskusích objevují, patří předčasné volby. Osmasedmdesát procent diskutujících si předčasné volby přeje, 22 procent nikoli. Rusnokovu vládu považuje podle průzkumu za nelegitimní 70 procent diskutujících, naopak legitimitu jí přisuzuje 30 procent z nich.

Publikováno: ČTK

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*