Reakce na příchod Amazonu do ČR jsou spíše negativní

Téměř tři čtvrtiny internetových uživatelů odmítají plánovanou výstavbu logistického centra americké internetové společnosti Amazon v ČR. Častým názorem je, že Amazon nepřinese žádnou přidanou hodnotu v podobě nových technologií nebo vývoje, ale pouze pracovní místa pro nekvalifikovanou pracovní sílu. Sedmnáct procent lidí příchod Amazonu vnímá pozitivně, devět procent neutrálně. Vyplývá to z analýzy společnosti Yeseter Now, která zahrnula 26.000 příspěvků navázaných na články zpravodajských webů.

Důvodů, proč se uživatelům a diskutujícím plány nelíbí, je celá řada. Jde například o zvýšenou dopravní zátěž či obavy z likvidace tuzemských obchodníků a pracovních míst, která vytvářejí.

„Obecně převládá názor, že politici usilují o Amazon buď ze zištných důvodů, nebo z krátkozrakosti, díky níž jakoby neviděli dlouhodobé následky. Častým názorem je, že Amazon nepřinese žádnou přidanou hodnotu v podobě nových technologií nebo vývoje, ale pouze pracovní místa pro nekvalifikovanou pracovní sílu,“ uvedl Petr Zavoral z Yeseter Now.

Z pohledu lokalit se většina příspěvků týkala nejasností okolo plánované stavby v Brně a toho, jak se k ní staví místní zastupitelstvo a vedení kraje. Lidé negativně vnímají snahu prosadit stavbu centra i přes několikeré odmítnutí, respektive neschválení ze strany brněnských zastupitelů. O středočeské Dobrovízi se v posledních týdnech mluví minimálně a vznik logistického centra v této lokalitě se bere jako fakt, o kterém nyní není proč diskutovat.

Menší část příspěvků pochází od uživatelů žijících dlouhodobě v zahraničí. Ti upozorňují na pracovní podmínky, které v provozech Amazonu panují v USA ,a varují před pouhým počítáním toho, kolik tabulkových pozic americký investor v ČR vytvoří, uvádí analýza.

Autor: ČTK

Foto: Michael Westwater

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*