Poplašná zpráva na internetu

Dnes byla na významném zpravodajském serveru publikována vysoce závažná zpráva o tom, že se na internetu objevila informace, kterou se prý nepodařilo ověřit – podle mnohých dokonce přímo nepravdivá. Autorem zprávy o nepravdivé informaci je seriózní slovenský deník, což může být pro mnoho čtenářů matoucí. Jeho zpráva se velmi rychle rozšířila mezi tamními čtenáři, nad ránem však už překročila hranice Slovenské republiky a zabydlela se mezi řadou českých uživatelů sociálních sítí.

Zhruba kolem poledne už zpráva působila velký rozruch v celé České republice a nelze vyloučit, že se ve večerních hodinách nerozšíří i do dalších zemí Evropské unie, možná i mimo ni. Nyní ji analyzují odborníci na ministerstvech i v hipsterských doupatech. Do debaty se dobrovolně zapojili i někteří laici.

„Je to celé nesmysl,“ vysvětluje vyhledávaný expert na monitoring internetu Pavel Zvoral. „Vyzývám české obyvatelstvo, aby se uklidnilo, a obyvatelstvo slovenské, aby sa upokojilo; k panice totiž není naprosto žádný důvod. Nepravdivé informace na internetu v žádném případě nejsou. Citovaný kolega Šamil Nasajev se mýlí. Vždyť jakákoli nepravdivá informace by celý projekt informační dálnice položila na lopatky,“ dodává expert s úsměvem.

Jeho slova s velkou pravděpodobností potvrdí i analýzy specialistů z ústředních orgánů státní správy ve stanovené lhůtě 30 dní.

Redaktoři Datové žurnalistiky zatím telefonickým dotazováním v rekordním čase deseti hodin zjistili, že cukrárna s údajně nejlepšími koláči se nenachází v Banské Štiavnici, ale v Trenčíně, a nejmenuje se Ľubka, nýbrž Zuzka. „Prečítal som si, čo o cukrárni povedal pán Peter zo Štiavnice a som zmätený rovnako ako on,“ řekl nám po telefonu spolumajitel trenčínské cukrárny s tím, že v Banské Štiavnici se nic, co by se dalo nazvat cukrárnou, v žádném případě nenachází.

 -yes-or-no-

 

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*