Poplašná zpráva na internetu

Dnes byla na významném zpravodajském serveru publikována vysoce závažná zpráva o tom, že se na internetu objevila informace, kterou se prý nepodařilo ověřit – podle mnohých dokonce přímo nepravdivá. Autorem zprávy o nepravdivé informaci je seriózní slovenský deník, což může být pro mnoho čtenářů matoucí. Jeho zpráva se velmi rychle rozšířila mezi tamními čtenáři, nad ránem však už překročila hranice Slovenské republiky a zabydlela se mezi řadou českých uživatelů sociálních sítí.

Zhruba kolem poledne už zpráva působila velký rozruch v celé České republice a nelze vyloučit, že se ve večerních hodinách nerozšíří i do dalších zemí Evropské unie, možná i mimo ni. Nyní ji analyzují odborníci na ministerstvech i v hipsterských doupatech. Do debaty se dobrovolně zapojili i někteří laici.

“Je to celé nesmysl,” vysvětluje vyhledávaný expert na monitoring internetu Pavel Zvoral. “Vyzývám české obyvatelstvo, aby se uklidnilo, a obyvatelstvo slovenské, aby sa upokojilo; k panice totiž není naprosto žádný důvod. Nepravdivé informace na internetu v žádném případě nejsou. Citovaný kolega Šamil Nasajev se mýlí. Vždyť jakákoli nepravdivá informace by celý projekt informační dálnice položila na lopatky,” dodává expert s úsměvem.

Jeho slova s velkou pravděpodobností potvrdí i analýzy specialistů z ústředních orgánů státní správy ve stanovené lhůtě 30 dní.

Redaktoři Datové žurnalistiky zatím telefonickým dotazováním v rekordním čase deseti hodin zjistili, že cukrárna s údajně nejlepšími koláči se nenachází v Banské Štiavnici, ale v Trenčíně, a nejmenuje se Ľubka, nýbrž Zuzka. “Prečítal som si, čo o cukrárni povedal pán Peter zo Štiavnice a som zmätený rovnako ako on,” řekl nám po telefonu spolumajitel trenčínské cukrárny s tím, že v Banské Štiavnici se nic, co by se dalo nazvat cukrárnou, v žádném případě nenachází.

 -yes-or-no-

 

Kateřina Mahdalová 195 článků
Novinářka. Autorka a šéfredaktorka webu datovazurnalistika.cz. Věnuje se zejména analytické, kontextové a datové žurnalistice, za niž byla v roce 2015 nominována na Novinářskou cenu OSF v kategorii Inovativní online žurnalistika.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*