Kdo opravdu vyhrál Evropské volby?

Volby do Evropského parlamentu se v České republice letos vyznačovaly velmi nízkou účastí (18 %). Přinášíme porovnání, jaké byly výsledky v jednotlivých krajích, spolu s dalšími údaji, jako jsou podíl vysokoškoláků, průměrná hrubá měsíční mzda, podíl kriminality na 1000 obyvatel a počet uchazečů na jedno volné pracovní místo.

Hnutí ANO zvítězilo v sedmi ze čtrnácti krajů, nejvyšší podíl vítězných hlasů měla TOP 09 v Praze, dále ČSSD v Moravskoslezském kraji, opět TOP 09 – v kraji Zlínském a KDU-ČSL ve Zlínském kraji. Až pátý nejvyšší podíl hlasů mělo ANO v Karlovarském kraji. Hnutí přitahuje voliče v krajích s nižším podílem vysokoškolsky vzdělaných obyvatel a s nižší mzdou.  TOP 09 je atraktivní v krajích s vyšším podílem vysokoškoláků a s vyšší průměrnou hrubou mzdou. ČSSD přitahuje voliče z krajů s vysokým počtem uchazečů na jedno pracovní místo. KDU-ČSL zase láká voliče z míst s nižší kriminalitou.

Legenda1Pojďte se s námi podívat na volby trochu blíž. V záložkách grafu vybírejte mezi jednotlivými porovnávanými kategoriemi. Sloupce jsou barevně rozlišeny podle vítězných stran.

 

 

 

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*