Kdo opravdu vyhrál Evropské volby?

Volby do Evropského parlamentu se v České republice letos vyznačovaly velmi nízkou účastí (18 %). Přinášíme porovnání, jaké byly výsledky v jednotlivých krajích, spolu s dalšími údaji, jako jsou podíl vysokoškoláků, průměrná hrubá měsíční mzda, podíl kriminality na 1000 obyvatel a počet uchazečů na jedno volné pracovní místo.

Hnutí ANO zvítězilo v sedmi ze čtrnácti krajů, nejvyšší podíl vítězných hlasů měla TOP 09 v Praze, dále ČSSD v Moravskoslezském kraji, opět TOP 09 – v kraji Zlínském a KDU-ČSL ve Zlínském kraji. Až pátý nejvyšší podíl hlasů mělo ANO v Karlovarském kraji. Hnutí přitahuje voliče v krajích s nižším podílem vysokoškolsky vzdělaných obyvatel a s nižší mzdou.  TOP 09 je atraktivní v krajích s vyšším podílem vysokoškoláků a s vyšší průměrnou hrubou mzdou. ČSSD přitahuje voliče z krajů s vysokým počtem uchazečů na jedno pracovní místo. KDU-ČSL zase láká voliče z míst s nižší kriminalitou.

Legenda1Pojďte se s námi podívat na volby trochu blíž. V záložkách grafu vybírejte mezi jednotlivými porovnávanými kategoriemi. Sloupce jsou barevně rozlišeny podle vítězných stran.

 

 

 

Kateřina Mahdalová 194 článků
Novinářka. Autorka a šéfredaktorka webu datovazurnalistika.cz. Věnuje se zejména analytické, kontextové a datové žurnalistice, za niž byla v roce 2015 nominována na Novinářskou cenu OSF v kategorii Inovativní online žurnalistika.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*