Ne mým jménem: česká vlna proti násilí

Nechceme násilí a důrazně se od něj distancujeme, vzkazují čeští muslimové veřejnosti. Když se hned po brutálních vraždách francouzských novinářů zvedla vlna odporu proti násilí, video britských muslimů oběhlo svět a skupina muslimů v České republice chtěla natočit českou mutaci. „Domluvili jsme se na sérii portrétních fotografií s tím, že jsme přišli v podstatě k hotovému,“ říká Lukáš Houdek z iniciativy Hate Free Culture. „Lidé se na nás obrátili sami a někteří další se spontánně přidávali ještě v dalších dnech.“

Veřejné odsouzení násilí a terorismu je pojaté jako variace na celosvětovou kampaň # Not in my Name a muslimové, muslimky i celé rodiny dávají najevo, že teroristé nejednají jejich jménem. Ve spolupráci s iniciativou HFC tak vzniklo pětadvacet portrétních fotografií celkem dvaceti osmi dospělých a pěti dětí, které si můžete prohlédnout ZDE.

SPOLEČNÉ PROHLÁŠENÍ PORTRÉTOVANÝCH MUSLIMŮ A MUSLIMEK

Jako muslimové žijící v České republice důrazně odsuzujeme násilí páchané ve jménu islámu a jasně se od něj distancujeme. Věříme, že tragédie a zločiny, které se ve jménu islámu dějí, včetně nedávných útoků v Paříži, nejsou součástí našeho náboženství. Přejeme si, aby česká společnost slyšela náš hlas a znala náš odmítavý postoj. Lidé zneužívající islám k dosažení svých cílů nejednají naším jménem a zde je naše veřejné vystoupení proti nim.