Počet teroristických útoků po celém světě se dramaticky zvýšil, nicméně valná většina (více než 80 %) se dotýká jen pěti zemí. Mezinárodní výzkumný ústav IEP (Ústav pro ekonomiku a mír) se sídlem v Sydney a pobočkami v Londýně a New Yorku publikoval studii nazvanou Globální index terorismu (podrobnou interaktivní mapu najdete ZDE), ve které porovnal 162 zemí. V počtu usmrcených osob při teroristických útocích v letech 2012 a 2013 ústav zaznamenal meziroční nárůst o 61 %.
Základní fakta:
- K 82 % všech úmrtí v důsledku teroristických útoků došlo v pěti zemích: v Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Nigérii a Sýrii. Ve všech těchto zemích došlo v posledních letech k dramatickému nárůstu násilí; v Iráku například činil v letech 2012 a 2013 meziroční nárůst 162 %.
- Velký nárůst obětí terorismu je způsoben zejména usmrcenými lidmi v Sýrii, kde od roku 2011 zuří občanská válka.
- K více než 90 % všech teroristických útoků dochází v zemích, které hrubě porušují lidská práva.
- Obyvatelé západních zemí a dalších zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD; ČR je členem od prosince 1995) tvoří od roku 2000 jen 5 % z celkového počtu obětí teroristických útoků.
- Z celkového počtu útoků představují od roku 2000 sebevražedné útoky méně než 5 %.
- Nejvíce zasaženou zemí terorismem je Irák, v loňském roce zde došlo ke 2 492 teroristickým útokům, při nichž zahynulo 6 362 lidí.
- Mezi nejčastější cíle teroristických útoků patří civilisté, soukromý majetek, policisté a představitelé vlád.
„Mezi nejčastější cíle teroristických útoků patří civilisté, soukromý majetek, policisté a představitelé vlád.“ Nepřijde Vám útok na vládního představitele něco jiného než terorismus? Terorismus se přece pomocí útoků na nevinné a nezúčastněné obyvatele snaží změnit politická rozhodnutí států. Útoky na vládní představitele jsou atentáty na viníky (v očích útočníků), nikoli na nevinné. Podobně dlouhodobá snaha Palestinců vyhladit židovský národ není útokem na nevinné za účelem vyvolání strachu a změny politických rozhodnutí, ale postupnými krůčky k vítězství. Podobně Breivik útočil na viníky (členy politické strany), tzn. šlo o masovou politickou vraždu, nikoli terorismus. Za terorismus bych nepovažoval ani útok na policisty, ti jsou legitimním cílem (viníkem) pro každou revoluční organizaci.
Ono to s tou definicí terorismu není tak jednoduché. Například na stránkách Policie ČR se uvádí, že „tento jev lze vykládat odlišně s ohledem na subjekt, který výklad provádí, historické časové období, kdy byl pojem používán anebo na účelu či záměru, pro který byl použit. Dodnes neexistuje například na úrovni Organizace spojených národů jednotná a všemi uznávaná definice.“ V případě Izraele a Palestiny se nejčastěji nemluví o sérii teroristických útoků, ale o konfliktu, občas o přímo o válce.
PČR dále uvádí, že „pro Českou republiku je přitom rozhodující definice, založená na skutkové podstatě trestného činu „teroristický útok“ uvedená v trestním zákoně. Ve stručnosti lze terorismus definovat jako užití násilí nebo hrozba násilím za účelem vyvolání pocitu strachu ve společnosti, s cílem dosažení určitých, zpravidla politicky motivovaných cílů.“
http://www.policie.cz/clanek/narodni-kontaktni-bod-pro-terorismus.aspx?q=Y2hudW09Mg%3D%3D
Chápu, co se tím snažíte říct, nicméně článek je napsán na základě zprávy/studie (či jak to nazvat) Global Terrorism Index 2015. Holt zvolili metodologii takovou, jakou zvolili (proto je podle mě vždy dobré si přečíst, jakou metodologii studie/zpráva používá).
Datová žurnalistika něco z toho vyzobala a zpřehlednila :-)
Opravte si zavádějící titulek, prosím … Hned v první větě píšete, že „valná většina (více než 80 %) se dotýká jen pěti zemí“, tedy titulek vašeho článku není pravdivý. Proč podléháte té v dnešních médiích tolik rozlezlé senzacechtivosti?
Titulek ze své podstaty musí být zkratka a musí oslovit čtenáře. Lživé tvrzení by například bylo, že terorismus se v 80 % zemí světa vyskytuje.
To se nevylučuje, sám to znám – na titulek omezený prostor (i třeba kvůli SEO, Googlu). Nicméně vy v titulku píšete „pouze pět zemí“. Snad znáte význam slova „pouze“. Titulek je prostě nepravdivý a vylučuje se s obsahem článku.
Pokud byste napsali např. „V těchto pěti zemích je nejvíce terorismu“, tak to máte méně znaků (včetně mezer), než má současný titulek.
Osobně bych volil raději bulvární/click-baitový, ale pravdivý titulek než titulek nepravdivý.
Přesně tak, titulek článku je lživý. Kdyby tam bylo „Terorismus se vyskytuje převážně v 5 zemích světa“, tak to je absolutně výstižné…