Prezidentův strach

Miloš Zeman se novinářů bál vždycky. Samozřejmě jen těch kritických, kteří uvažují v souvislostech, mají dobrou paměť nebo umí dobře hledat v archívech. Hned ve svém inauguračním projevu jim pro jistotu vymezil prostor na „ostrově negativní deviace“.

Toto prohlášení ukázalo, že Zemanův strach ze sdělovacích prostředků přetrval i léta jeho odpočinku na Vysočině. Když se dnes rozhlédneme, se kterými médii Zeman nekomunikuje a kterým je naopak plně k dispozici, může nás to naplnit optimismem, že přes všechny malé i velké přešlapy většina z nich stále ještě plní svou funkci, prezident se jejich podstatné části bojí a ze všeho nejmíň se mu hodí setkat se s novináři, kteří mu jen nepochlebují.

Jakými komunikačními kanály je nucen promlouvat k občanům bez obav z konfrontace? U diváků televize Nova zájem o Zemana klesá, zbývají tedy servilní moderátoři televize Prima a rádia Frekvence 1. Příležitostně je pro Zemana použitelný také bulvární deník Blesk, Právo a po delší době vzal na milost Český rozhlas – a tím jsme seznam vyčerpali. S Českou televizí Zeman nemluví, ačkoli víme, že to není dobrá strategie a že na sklonku roku vedla až k tomu, že se k divákům nedostaly přesné informace, kde budou moci sledovat Zemanův vánoční projev. S celorepublikovými deníky prezident nemluví rovněž a místo toho nepokrytě sází na tzv. alternativní zpravodajské weby, s nimiž se v době jeho působení v úřadu roztrhl pytel.

Klausův Bartoš, Zemanův Cvalín

Typickou ukázkou je Aeronet, jemuž byla opakovaně prokázána proruská propagandistická orientace, úmyslné šíření lživých, manipulativních nebo neověřitelných zpráv. Jedním z redaktorů je Petr Cvalín, „člen okresního výboru a mediální komise KSČM v Domažlicích, bydlištěm ve Staňkově. Člen stranické delegace, která byla na oficiální návštěvě Čínské lidové republiky na pozvání Mezinárodního oddělení Komunistické strany Číny. Student politické univerzity Jana Švermy v Praze“.

 

Petr Cvalin - public info

Právě na vydržování tohoto „novináře“, jenž tapetuje veřejný prostor pochvalnými texty o Zemanovi (například že nám jej obyčejní Němci závidí), pozvánkami na Hrad a cestami do Číny je vidět Zemanovo zoufalství. Cvalín samozřejmě žádný novinář není, je to politik, který se nezdráhá spojit s kýmkoli, včetně Adama B. Bartoše.

Předseda extremistické strany Národní demokracie Adam B. Bartoš, jehož v době, kdy zveřejňoval seznamy českých Židů, tehdejší prezident Klaus označil za génia a několikrát ho pozval na Hrad (a pozval ho tam později i Miloš Zeman), nedávno uspořádal mj. demonstraci na podporu prezidenta. Bartoš je známý otevřeným rasismem, nenávistnými výroky, výhrůžkami smrtí mnoha skupinám lidí, nejnověji tzv. vlastizrádcům, a distancují se od něj už i leckteří veřejně činní extremisté a populističtí politici. Ne tak Petr Cvalín, jenž se opakovaně ocitl na pódiu právě s Bartošem nebo například s neonacistickým hudebníkem Tomášem (Hnídkem) Ortelem či dalším otevřeným rasistou Miroslavem Sládkem, dříve předsedou republikánské strany.

Společně vyjadřují odpor vůči „vlastizrádným politikům, médiím a neziskovkám“, požadují demisi vlády, předčasné volby a „svrchovaný český stát“.

Hnůj a póvl

Zmíněný Zemanův strach z poctivé nezávislé žurnalistiky a kritického myšlení je z jeho pohledu pochopitelný. O nepříjemných dotazech ví své minimálně z dob opoziční smlouvy. Jak by novináře, které celé roky nazývá hnojem a póvlem, mohl milovat, když referovali o jeho cestě do německého Bambergu a snaze vykšeftovat stovky milionů plus kompromitující materiály na své politické rivaly? Nemůže je mít rád například ani za to, že popsali, jak mezi jeho poradci vznikl materiál Olovo, který měl zdiskreditovat tehdejší ministryni školství Petru Buzkovou.

Nyní se Zemanovi nehodí odpovídat na otázky týkající se jeho kancléře Mynáře, který nezískal bezpečnostní prověrku (a Zeman sice slíbil, že v takovém případě Mynář na svém postu nezůstane, svůj slib ale nedodržel) nebo jeho souznění s nedemokratickými režimy, jejich představiteli a obdivovateli. Nehodí se mu samozřejmě ani být konfrontován s tím, že Lukoil platil jeho volební kampaň (Zeman ani ruská firma to nikdy nevyvrátili) nebo jestli letošní navýšení rozpočtu pro svou kancelář souvisí s nakupováním vlivu a zneužíváním veřejných zdrojů, tak jako tomu bylo třeba v listopadu 2015 se zájezdem občanů Osvětiman do Prahy.

Kdo koho potřebuje?

A do třetice: Jak jde Zemanův údajný boj s kmotry přislíbený v inauguračním projevu dohromady s tím, že jeho poradce Martin Nejedlý spoluvlastní firmu Lukoil Aviation Czech, do loňského června byl jejím jednatelem a stále se nachází v obrovském střetu zájmů? Jak informoval týdeník Respekt, Nejedlého firma loni prohrála soudní bitvu se státem o zaplacení téměř třicetimilionového dluhu vůči Správě státních hmotných rezerv (SSHR) a nečekaně skončila v likvidaci. Týdeník Dotyk zjistil, že likvidátor pohledávku neuznává, přestože o ní letos v červnu rozhodl soud. Předseda SSHR Pavel Švagr (kterého jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu v dohodě s ministrem financí) týdeníku sdělil, že o vymáhání dluhu požádá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, nad nímž má dohled Babišovo ministerstvo financí. Je tohle jeden z důvodů, proč Zeman v posledních měsících Babiše podporuje a chválí? Rýsuje se možnost, že by Nejedlého dluh nakonec vymáhán nebyl?

Potřeboval Babiš Zemana (Nejedlého), aby na podzim 2013 vešel v platnost zákon*, podle nějž měli všichni dodavatelé benzínu a nafty platit kauci 20 milionů Kč, což bylo pro menší firmy likvidační a Babišovu Agrofertu se tím otevírala cesta k ovládnutí malých pump? Nejedlý na novele zákona nijak nelpěl, protože jeho podnikání malí distributoři pohonných hmot nevadí, ale Dotyk upozornil na kuloárové informace, podle nichž Nejedlý u Zemana intervenoval, aby novelu podepsal. Měl to být vstřícný krok nejen směrem k Babišovi, ale i ke státnímu Čepru. Podobně nepříjemných otázek se nabízí velké množství.

Mar-ke-ting

Tak jako pro Babiše, i pro Zemana je politika marketing: říkat se může cokoli, hlavně když na to publikum slyší. Třeba uprchlíci; přiživování strachu ve společnosti Zemanovi vychází dokonale. Stejně tak je mnohem snazší veřejnost přesvědčit třeba o tom, že stát přichází o nekřesťanské peníze kvůli nevládnímu neziskovému sektoru, zatímco například o dosud nesplaceném dluhu ve výši téměř 30 milionů Kč firmy jeho poradce se taktně pomlčí. Samozřejmě, že mediálně gramotné publikum schopné ověřovat si informace je to poslední, co prezident potřebuje.

Už víme, že na svých cestách po republice, které mnozí chápou jako jeho volební kampaň před dalším funkčním obdobím, je Zeman ochoten říct cokoli, co u voličů zabere. Snaží se vzbudit dojem, že odvážně pojmenovává věci pravými jmény. Věcnou kritiku důsledně označuje za hysterii tzv. pražské kavárny, ačkoli nejde o nic jiného než o konstrukt, o nálepku, kterou Zeman přilípne na čelo komukoli, kdo se mu nehodí, a tímto způsobem prokličkovává mezi svými kritiky a „nevhodnými“ dotazy. A mezitím se dějí věci.


Foto: David Sedlecký CC BY-SA 3.0

 

 

* Parlament ČRPříslušné ustanovení zákona o pohonných hmotách coby nástroj proti daňovým únikům podporoval například Miroslav Kalousek s tím, že se nejedná o „politickou vymyšlenost“, ale že jej podporuje i Unie malých a středních podniků. Ministerstvo financí podle něj původně prosazovalo kauce dokonce 30 mil. Kč a Kalousek prohlásil, že dalším snížením by už toto opatření ztratilo svoji účinnost. Ministr průmyslu Martin Kuba upozorňoval, že návrh se týká velkoobchodu, nikoli maloobchodu. Mezi kritiky novely patřily malé distribuční společnosti, Hospodářská komora, Asociace malých a středních podnikatelů nebo Společenství čerpacích stanic. Zastáncem zachování kauce byla Česká asociace petrolejářského průmyslu, která sdružuje velké distributory. Podle ní se v praxi již projevilo, že daňových úniků je podstatně méně. Počet distributorů podle vyjádření daňové správy klesl po zavedení kaucí asi na desetinu. Zákon zavedl také další opatření, zejména povinnou koncesi a podmínku bezdlužnosti vůči státu. Řetězce bílých koní se prý podařilo omezit, objevily se však nové způsoby daňových úniků. 18 senátorů z různých stran se obrátilo na Ústavní soud s návrhem na zrušení této části zákona. V květnu 2014 ÚS předmětné ustanovení zrušil s tím, že paušálně stanovená výše kauce je diskriminační a má být odstupňována, aby zohledňovala možnosti menších distributorů. Nález soudu vstoupil v platnost 30. června 2015, do té doby měli poslanci upravit problematiku jinak. 1. 7. 2015 vstoupila v platnost novela zákona, která kromě jiného umožňuje snížit kauce pro menší distributory pohonných hmot na 10 mil. Kč

Jak se v obchodě s pohonnými hmotami podvádí?

Podvodník přiveze naftu ze zahraničí, a tu si mezi sebou prodává řetězec účelově založených firem, které slouží jen jako prázdné schránky pro krytí podvodů. Tyto firmy ale předtím, než odvedou státu DPH, zkrachují. Díky tomu může konečný prodejce nabízet palivo až o šest korun na litr levněji než konkurence. A stát přichází ročně na daních o osm miliard.

 

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.