Olympiáda v Soči: kritika hokejového trenéra, posměch Zemanovi a odmítání parku na Letné

Na která témata se letos nejvíce zaměřil veřejný diskurz na českém internetu právě v souvislosti s olympiádou? V období od 15. 12. 2013 do dnešního dne bylo zachyceno 128 942 diskusních příspěvků týkajících se olympijských her. Témata, která českým internetem v tomto kontextu zahýbala, shrnujeme do šesti hlavních okruhů.

1.       Nepřipravenost pořadatele

Jak je zmíněno již výše, údajná nepřipravenost Ruska na olympiádu se stala předmětem mnoha vtipů i kritiky. Velkou pozornost vzbudily zprávy od novinářů, kteří dorazili do dějiště zimních olympijských her s předstihem a kteří referují nejvíce na sociálních sítích o komplikacích, na které při svém pobytu narážejí. Velkým tématem se stala dodávka a kvalita vody v olympijském městečku i okolních hotelech či neoddělené toalety pro sportovce.

2.       Hokejová reprezentace

Ze sportů je tradičně největší pozornost věnována hokeji a spekulacím o šancích na získání olympijské medaile. Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik je od ledna velmi silně kritizován za to, že do olympijského týmu nezařadil hráče, kterým se letos velmi dařilo v NHL. Tím podle diskutujících šance na úspěch českého týmu ohrožuje. Velká pozornost pak byla věnována zejména trojici reprezentantů: Jaromíru Jágrovi, Petru Nedvědovi a Tomáši Kaberlemu.

3.       Miloš Zeman

Vedle tradiční kritiky ale i vtipkování na adresu pořadatelů olympijských her se veřejný diskurz na českém internetu výrazně stočil k prezidentu Miloši Zemanovi. Češi poukazují na jeho pozitivní vztah k Rusku, který převážně kritizují, a nejčastěji pak vtipkují na téma Miloš Zeman a jeho případná „viróza“. Pojem viróza jakožto eufemismus pro opilost se uchytil po aféře v souvislosti korunovačními klenoty, kdy prezidentovo nestandardní chování, které si Češi vysvětlovali jako opilost, Hrad později odůvodnil právě virózou. Podezírání Zemana z opilství pak bývá spojováno s rozšířenou pověstí Rusů jakožto milovníků vodky. Prezident se v Soči proto podle diskutujících bude cítit jako doma. Ironické poznámky pak provázejí obavy z možné ostudy, kterou by mohl prezident v opilosti způsobit. Se silnou kritikou se setkal prezident i proto, že ho do Soči doprovází šéf českého Lukoilu. Diskutující rovněž připomínali výraznější proruské postoje bývalého českého prezidenta Václava Klause.

4.       Lidská práva

Značnou pozornost si získalo propuštění členek punkové kapely Pussy Riot a oligarchy Michaila Chodorkovského z vězení těsně před vánočními svátky. Veřejnost se nejčastěji klonila ke spekulaci, že se ruský prezident rozhodl vyhlásit amnestii, výhradně aby posílil své sympatie u veřejnosti v souvislosti s blížící se olympiádou. V souvislosti s ruským režimem a dodržováním lidských práv se pak objevily početnější výzvy k bojkotu olympiády.

5.       Bezpečnost

Téma bezpečnosti nezůstalo českou veřejností nepovšimnuto. Bezpečností opatření, která mají zabránit možným teroristickým útokům v Soči, veřejnost zajímaly více než olympijský park na pražské Letné. Častěji se také spekulovalo o tom, kdo by mohl případný teroristický čin spáchat. To česká veřejnost nejčastěji přisuzovala náboženským extremistům z Kavkazu. V této souvislosti se pak připomínaly dva bombové útoky v ruském Volgogradu, ke kterým došlo loni v prosinci a které si vyžádaly desítky obětí na životech.

6.       Olympijský park na Letné

Velkorysý park v pražské čtvrti Letná, který nechala zbudovat tamní radnice, se nesetkal s valným zájmem. Diskuse byly velmi negativně laděné a komentující se nejčastěji kriticky pozastavovali nad náklady na celý projekt, který převážně považují za zbytečný, neatraktivní a spojují ho s podezření z korupce na radnici.

Soči graf

Autor: Yeseter Now

 

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*