Evropa se snaží držet ženy doma u dětí

V mapě, kterou prezentuje na svých stránkách The Washigton Post, je zachyceno procento žen starších patnácti let, které se podílejí na pracovním trhu v jednotlivých zemích. Čím je procento vyšší, tím lépe: ženy jsou ekonomicky soběstačné, nezávislé. Při pohledu na fialově zbarvenou Evropu, kde se ženy nacházejí ve skupině 45-55 %, je třeba zbystřit. Evropané obecně vstupují na pracovní trh později a nižší podíl žen v práci je způsoben také vysokou mírou nezaměstnanosti od krize eura. Důvodů, proč se Evropanky méně podílejí na trhu práce, je ale víc. Jedním z těch významných je fakt, že se Evropa potýká s poklesem porodnosti.

Řada evropských vlád, zejména Francie, zavádí nejrůznější opatření, která mají podpořit nárůst porodnosti. Dlouhodobá ekonomická strategie má ale krátkodobé nevýhody v podobě menší ekonomické soběstačnosti žen, jejich znevýhodnění na pracovním trhu kvůli mateřství a také jejich vysoké ohrožení chudobou, zvláště pokud se jedná o samoživitelky.

Kateřina Mahdalová 194 článků
Novinářka. Autorka a šéfredaktorka webu datovazurnalistika.cz. Věnuje se zejména analytické, kontextové a datové žurnalistice, za niž byla v roce 2015 nominována na Novinářskou cenu OSF v kategorii Inovativní online žurnalistika.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*