Evropa se snaží držet ženy doma u dětí

V mapě, kterou prezentuje na svých stránkách The Washigton Post, je zachyceno procento žen starších patnácti let, které se podílejí na pracovním trhu v jednotlivých zemích. Čím je procento vyšší, tím lépe: ženy jsou ekonomicky soběstačné, nezávislé. Při pohledu na fialově zbarvenou Evropu, kde se ženy nacházejí ve skupině 45-55 %, je třeba zbystřit. Evropané obecně vstupují na pracovní trh později a nižší podíl žen v práci je způsoben také vysokou mírou nezaměstnanosti od krize eura. Důvodů, proč se Evropanky méně podílejí na trhu práce, je ale víc. Jedním z těch významných je fakt, že se Evropa potýká s poklesem porodnosti.

Řada evropských vlád, zejména Francie, zavádí nejrůznější opatření, která mají podpořit nárůst porodnosti. Dlouhodobá ekonomická strategie má ale krátkodobé nevýhody v podobě menší ekonomické soběstačnosti žen, jejich znevýhodnění na pracovním trhu kvůli mateřství a také jejich vysoké ohrožení chudobou, zvláště pokud se jedná o samoživitelky.

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*