Lidská práva v Rusku Američany nezajímají

Těsně před zahájením zimních olympijských her v Soči jsme zkoumali, co se v souvislosti s olympiádou odehrává v českém veřejném diskurzu. Téma lidských práv probublalo v prosinci českým internetem po propuštění členek kapely Pussy Riot, v lednu a začátkem února už se dostal na přetřes zejména prezident Miloš Zeman a pořadatelské kiksy během příprav na hry. Podle průzkumu uveřejněném na serveru The Washington Post se o lidská práva v Rusku nezajímají ani Američané. Olympiáda v Soči jim vadí, důvodem jsou ale primárně  bezpečnostní otázky, popřípadě možné teroristické hrozby.

Ačkoli americká média plošně prezentují ruský režim jako autoritativní a Spojeným státům nepřátelský, veřejnost se prohlubování antiamerikanismu z ruské strany nebojí. 44 % Američanů si myslí, že pořádat olympiádu v Soči bylo špatné rozhodnutí, 32 % považuje rozhodnutí za dobré, zbytek uvedl možnost „nevím“. Ze skupiny, co se staví proti konání her v Rusku, pak 62 % respondentů prohlašuje, že to je kvůli bezpečnosti. Ruská homofobie není v centru zájmu Američanů ani Čechů. Novináři se o gaye a lesby zajímají, těm je však medializace nepříjemná, protože se obecně předpokládá, že po skončení her nastoupí v Rusku tvrdá represe.
2-4-14-1

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*