Lidská práva v Rusku Američany nezajímají

Těsně před zahájením zimních olympijských her v Soči jsme zkoumali, co se v souvislosti s olympiádou odehrává v českém veřejném diskurzu. Téma lidských práv probublalo v prosinci českým internetem po propuštění členek kapely Pussy Riot, v lednu a začátkem února už se dostal na přetřes zejména prezident Miloš Zeman a pořadatelské kiksy během příprav na hry. Podle průzkumu uveřejněném na serveru The Washington Post se o lidská práva v Rusku nezajímají ani Američané. Olympiáda v Soči jim vadí, důvodem jsou ale primárně  bezpečnostní otázky, popřípadě možné teroristické hrozby.

Ačkoli americká média plošně prezentují ruský režim jako autoritativní a Spojeným státům nepřátelský, veřejnost se prohlubování antiamerikanismu z ruské strany nebojí. 44 % Američanů si myslí, že pořádat olympiádu v Soči bylo špatné rozhodnutí, 32 % považuje rozhodnutí za dobré, zbytek uvedl možnost “nevím”. Ze skupiny, co se staví proti konání her v Rusku, pak 62 % respondentů prohlašuje, že to je kvůli bezpečnosti. Ruská homofobie není v centru zájmu Američanů ani Čechů. Novináři se o gaye a lesby zajímají, těm je však medializace nepříjemná, protože se obecně předpokládá, že po skončení her nastoupí v Rusku tvrdá represe.
2-4-14-1

Kateřina Mahdalová 194 článků
Novinářka. Autorka a šéfredaktorka webu datovazurnalistika.cz. Věnuje se zejména analytické, kontextové a datové žurnalistice, za niž byla v roce 2015 nominována na Novinářskou cenu OSF v kategorii Inovativní online žurnalistika.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*