Prezident Zeman se v rozhlasovém interview v neděli 2. listopadu nechal slyšet, že se použitými vulgarismy chtěl „vlísat“ do přízně tzv. pražské kavárny, což se mu podle jeho slov nedaří. „Ale můžu ji alespoň rozčílit,“ prohlásil Miloš Zeman. Veřejnost na jeho výroky zareagovala: k nejviditelnějším akcím patří Manifestační petice za odstoupení prezidenta Miloše Zemana, kterou v uplynulých čtyřech dnech podepsalo téměř 65 tisíc lidí. Skladba odpůrců Miloše Zemana však tzv. pražské kavárně neodpovídá, podle místa bydliště vypadá poměr pražská vs. mimopražská kavárna následovně – 23 % : 77 %. Jinými slovy, více než tři čtvrtiny občanů, kteří podepsali petici za Zemanovo odstoupení, žijí mimo Prahu.
Kritika Zemana je spojena s jeho nedávnou návštěvou Číny a jeho návratem letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T, s výběrem lidí vyznamenaných 28. října a se zmíněnými vulgárními výroky, které pronesl v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán, když se zmiňoval například o služebním zákonu, novinářích, ruské kapele Pussy Riot a Karlu Schwarzenbergovi a jeho příznivcích.
1. Údaje z online petic nelze brát za věrohodné, často jsou tam falešná jména či podpisování za jiné osoby. 2. Praha je dost disproporčně zastoupena, přeci jen obyvatelé Prahy tvoří výrazně méně než čtvrtinu voličů.
Dobrý den, je samozřejmě pravda, že se řada lidí pod petice nepodepisuje svým jménem. Ovšem pravděpodobnost, že uvedou i jiné místo bydliště (nebo takové, ke kterému mají silný vztah, protože v něm prožili většinu života), je dost nízká, protože primárně jde o to neuvést jméno. O proporční zastoupení zastoupení v tomto porovnání nejde. Praha je pochopitelně v protestech silná, avšak mezi podpisy rozhodně převahu nemá, petici ani neinicioval nikdo z Prahy.