Když data lžou II.

Co se dá vyčarovat na ose y, jsme si ukázali minule, dnes se podíváme na kumulativní grafy.

Tento typ zobrazení dat je používán převážně v oblastech statistiky a vývoje softwaru. Kumulativní grafy neukazují aktuální hodnoty v čase jako grafy čárové či sloupcové; hodnoty jsou k sobě průběžně přičítány (kumulovány). Hodnotami mohou být počty uživatelů, příjmů, stažení nebo jiné významné metriky.

A tahle to vypadá v praxi. Když například namísto zobrazení čtvrtletních příjmů vizualizujeme jejich průběžný součet, vydělaný k dnešnímu datu, bude to vypadat následovně:

Z takového grafu samozřejmě nic moc nevyčteme. Křivka stoupá, zřejmě je tedy vše v pořádku. Jenže nekumulativní, spojnicový graf ukazuje něco úplně jiného!

Nyní jsou věci mnohem jasnější. Příjmy v posledních deseti letech klesají! Ono je to nepatrně znát i v kumulativním grafu výše, na němž vidíme, že křivka se kloní k ose x a její sklon je v průběhu času čím dál nižší. Rozhodně to však není poznat na první pohled a takový graf je velmi zavádějící.

Pochopitelně existuje spousta případů kumulativních grafů, které ohýbají realitu a ukazují skutečnosti v mnohem příznivějším světle, než jaká je realita. Jako výstižný příklad nám poslouží kumulativní graf prodeje iPhone. Detailněji ZDE.

LB_7986_adjusted_bw

zdroj: HEAP

 

Kateřina Mahdalová 195 článků
Novinářka. Autorka a šéfredaktorka webu datovazurnalistika.cz. Věnuje se zejména analytické, kontextové a datové žurnalistice, za niž byla v roce 2015 nominována na Novinářskou cenu OSF v kategorii Inovativní online žurnalistika.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*