Co se dá vyčarovat na ose y, jsme si ukázali minule, dnes se podíváme na kumulativní grafy.
Tento typ zobrazení dat je používán převážně v oblastech statistiky a vývoje softwaru. Kumulativní grafy neukazují aktuální hodnoty v čase jako grafy čárové či sloupcové; hodnoty jsou k sobě průběžně přičítány (kumulovány). Hodnotami mohou být počty uživatelů, příjmů, stažení nebo jiné významné metriky.
A tahle to vypadá v praxi. Když například namísto zobrazení čtvrtletních příjmů vizualizujeme jejich průběžný součet, vydělaný k dnešnímu datu, bude to vypadat následovně:
Z takového grafu samozřejmě nic moc nevyčteme. Křivka stoupá, zřejmě je tedy vše v pořádku. Jenže nekumulativní, spojnicový graf ukazuje něco úplně jiného!
Nyní jsou věci mnohem jasnější. Příjmy v posledních deseti letech klesají! Ono je to nepatrně znát i v kumulativním grafu výše, na němž vidíme, že křivka se kloní k ose x a její sklon je v průběhu času čím dál nižší. Rozhodně to však není poznat na první pohled a takový graf je velmi zavádějící.
Pochopitelně existuje spousta případů kumulativních grafů, které ohýbají realitu a ukazují skutečnosti v mnohem příznivějším světle, než jaká je realita. Jako výstižný příklad nám poslouží kumulativní graf prodeje iPhone. Detailněji ZDE.
zdroj: HEAP