Když data lžou II.

Co se dá vyčarovat na ose y, jsme si ukázali minule, dnes se podíváme na kumulativní grafy.

Tento typ zobrazení dat je používán převážně v oblastech statistiky a vývoje softwaru. Kumulativní grafy neukazují aktuální hodnoty v čase jako grafy čárové či sloupcové; hodnoty jsou k sobě průběžně přičítány (kumulovány). Hodnotami mohou být počty uživatelů, příjmů, stažení nebo jiné významné metriky.

A tahle to vypadá v praxi. Když například namísto zobrazení čtvrtletních příjmů vizualizujeme jejich průběžný součet, vydělaný k dnešnímu datu, bude to vypadat následovně:

Z takového grafu samozřejmě nic moc nevyčteme. Křivka stoupá, zřejmě je tedy vše v pořádku. Jenže nekumulativní, spojnicový graf ukazuje něco úplně jiného!

Nyní jsou věci mnohem jasnější. Příjmy v posledních deseti letech klesají! Ono je to nepatrně znát i v kumulativním grafu výše, na němž vidíme, že křivka se kloní k ose x a její sklon je v průběhu času čím dál nižší. Rozhodně to však není poznat na první pohled a takový graf je velmi zavádějící.

Pochopitelně existuje spousta případů kumulativních grafů, které ohýbají realitu a ukazují skutečnosti v mnohem příznivějším světle, než jaká je realita. Jako výstižný příklad nám poslouží kumulativní graf prodeje iPhone. Detailněji ZDE.

LB_7986_adjusted_bw

zdroj: HEAP

 

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*