
Vizualizace dat je jedním z nejdůležitějších nástrojů, které využíváme k analyzování dat. A že se s vizualizacemi dá „čarovat“, napadne jistě každého. Někdy se zmatení čtenáře dopustí nevědomky analytik, jindy se může jednat o promyšlenou manipulaci. Podíváme nyní se na tři z nejběžnějších způsobů, jak mohou být vizualizace zavádějící. Je hodně dobré o nich vědět.
Zkrácená osa ypsilon
Jedním z nejjednodušších způsobů jak zkreslit data je zobrazit je ve sloupcovém grafu nebo například v bodovém diagramu. Ve většině případů je na ose y nastaveno rozmezí od nuly do maximální hodnoty analyzovaných údajů. Někdy se však vyplatí změnit rozsah hodnot, abychom lépe upozornili na jednotlivé rozdíly.
Pojďme se podívat, jak to funguje v praxi. Níže uvedené dva grafy ukazují přesně stejná data, ale na ose y jsou nastaveny různé stupnice:
Na levé straně je osa y nastavena v rozmezí od 3,140 % do 3,154 %. A hned to vypadá, že úrokové sazby nebetyčně vzrostly a že v roce 2012 byly několikanásobně vyšší než v roce 2008. Graf s osou y nastavenou ve stupnici od nuly nám dá mnohem přesnější obrázek, na němž vidíme, že úrokové sazby se skoro nepohnuly.
Pokud se vám tento příklad zdá přehnaný, podívejte se na další ukázky zkrácených os y:
Pokračování zítra. Zůstaňte naladěni :-)
zdroj: HEAP