Největší sběratel dat na Facebooku: USA

Podle posledních údajů, které zveřejnil Facebook, se nejvíce dat o uživatelích této sociální sítě dožaduje vláda USA. Podívejte se na porovnání s ostatními státy. Mapa obsahuje data za celý rok 2013. Česká republika si vyžádala údaje ve 24 případech.

Podle zpráv s názvem Global Government Requests Report, jimiž Facebook seznamuje veřejnost, v jaké míře se jednotlivé národní vlády dožadují uživatelských informací, podaly Spojené státy za uplynulý rok na 24 tisíc žádostí a byly úspěšné v 81% případů. Z Indie pak putovalo provozovateli oblíbené sociální sítě téměř 7 tisíc žádostí, u Facebooku však uspěla v podstatně menší míře než USA. V 53 % případů uživatelská data indická vláda získala.

Mapu ve věštím rozlišení najdete ZDE.

Autor: Yeseter Now

 

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.