Když data lžou III.

V posledním dílu si povíme, jak klamou grafy, v nichž se ignorují konvence. Bývá to jedna z nejzákeřnějších taktik, která je zcela v rozporu se standardními postupy.

Jsme zvyklí na to, že koláčové grafy představují části celku, nebo že časové osy postupují zleva doprava. Porušení těchto pravidel vede k totální dezinterpretaci dat.

Například koláčový graf, který odvysílala stanice Fox Chicago během amerických primárek v roce 2012:

Jednotlivé díly, jak vidno, netvoří dohromady 100 % . Pro tento průzkum, který pravděpodobně pracoval s více odpověďmi , by byl mnohem vhodnější sloupcový graf. Díky koláče vzbuzují dojem, že každý ze tří kandidátů má zhruba třetinovou podporu, což samozřejmě není pravda.

Dalším příkladem je tato vizualizace zveřejněná v deníku Business Insider, která ukazuje pravý opak toho, co se opravdu děje:

Na první pohled to vypadá, že úmrtí způsobených střelnými zbraněmi na Floridě ubývá. Ale bližší pohled ukazuje, že osa y je vzhůru nohama: nula je nahoře, maximální hodnota naopak dole.

Nabízí se jednoduché ponaučení: buďte při navrhování vizualizací opatrní. A ještě opatrnější buďte při interpretaci grafů, které vytvořil někdo jiný.

Tímto prozatím končíme základní vhled do klamavých vizualizací, pokročilejší triky a velmi dobře promyšlené manipulace si ukážeme příště.

 

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*