Český fotbal na MS 1930 – 2014

Podobně jako jsme nedávno zpracovali statistiky českého hokeje na světových šampionátech, přinášíme nyní přehled úspěchů a neúspěchů českých fotbalistů na mistrovstvích světa ve fotbale. Ze dvaceti dosud konaných šampionátů od roku 1930 do letoška se čeští / českoslovenští fotbalisté se účastnili  devíti z nich. Odehráli celkem 32 zápasů, z nichž 12 vyhráli, 15 prohráli a v 5 z nich remízovali. Odvezli si dvě stříbrné medaile: v roce 1934 a 1962. Celkový přehled úspěchů jednotlivých zemí na MS jsme přinesli ZDE.

Zatím poslední fotbalový úspěch Čechoslováků fanoušci sledovali nikoli u televizních obrazovek, ale při poslechu rozhlasu. Technika neumožňovala obrazový přenos, proto celá republika napjatě naslouchala hlasům Karla Maliny a Oskara Many, kteří finále komentovali. Unikátní obrazový záznam legendárního zápasu doplněný hlasy československých komentátorů je nyní k dispozici na stránkách Česká televize.

 

Pro plnou velikost klikněte SEM.

 

Kateřina Mahdalová 194 článků
Novinářka. Autorka a šéfredaktorka webu datovazurnalistika.cz. Věnuje se zejména analytické, kontextové a datové žurnalistice, za niž byla v roce 2015 nominována na Novinářskou cenu OSF v kategorii Inovativní online žurnalistika.

1 komentář

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*