Český fotbal na MS 1930 – 2014

Podobně jako jsme nedávno zpracovali statistiky českého hokeje na světových šampionátech, přinášíme nyní přehled úspěchů a neúspěchů českých fotbalistů na mistrovstvích světa ve fotbale. Ze dvaceti dosud konaných šampionátů od roku 1930 do letoška se čeští / českoslovenští fotbalisté se účastnili  devíti z nich. Odehráli celkem 32 zápasů, z nichž 12 vyhráli, 15 prohráli a v 5 z nich remízovali. Odvezli si dvě stříbrné medaile: v roce 1934 a 1962. Celkový přehled úspěchů jednotlivých zemí na MS jsme přinesli ZDE.

Zatím poslední fotbalový úspěch Čechoslováků fanoušci sledovali nikoli u televizních obrazovek, ale při poslechu rozhlasu. Technika neumožňovala obrazový přenos, proto celá republika napjatě naslouchala hlasům Karla Maliny a Oskara Many, kteří finále komentovali. Unikátní obrazový záznam legendárního zápasu doplněný hlasy československých komentátorů je nyní k dispozici na stránkách Česká televize.

 

Pro plnou velikost klikněte SEM.

 

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

1 komentář

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*