Hledají se mladí datoví novináři

Přihlaste nápad, jak z veřejných dat zjistit nové informace, a my vás podpoříme a pomůžeme vám ho uveřejnit.

Kdo může soutěžit?

Cena je určena studentům a mladým lidem do 30 let, kteří se přihlásí se zajímavým nápadem, jak využít a zanalyzovat veřejná data a najít v nich nové souvislosti, jež unikají každodennímu zpravodajství a přitom jsou důležité pro veřejnost. Do soutěže se hlásí jednotlivec či neformální tým. Cena není určena pro profesionální, praktikující novináře a organizace.

Kdy a jak se přihlásit?
Vyplňte formulář na www.novinarskacena.cz od 1. prosince 2014 do 2. února 2015. Do soutěže lze přihlásit jen nápad, nemusíte mít hotový projekt!

Co můžete získat?
Vítěz převezme cenu na slavnostním vyhlášení soutěže Novinářská cena, získá 10 000 Kč a podporu redaktorů Českého rozhlasu, kteří pomohou nápad zrealizovat.


 

Novinářská cena již popáté ocení kvalitní žurnalistické příspěvky celkem v 11 kategoriích psané, audiovizuální a online žurnalistiky. Soutěž je určena novinářům všech typů médií – tištěných, elektronických, celostátních i regionálních. Příspěvky musí být uveřejněny v České republice od 1. ledna do 31. prosince 2014. Přihlášku a podmínky soutěže najdete na www.novinarskacena.cz.

„Jsem moc rád, že Novinářská cena každým rokem roste, a to jak co do počtu přihlášených příspěvků, účastnících se novinářů a novinářek ze širokého spektra médií, ale také kvalitou přihlašovaných příspěvků. Těším se, až se seznámím s nejlepšími letošními pracemi, zejména investigativou a podívám se na nejzajímavější reportáže, které v médiích letos rezonovaly,“ uvedl Robert Basch, ředitel pořádající Nadace Open Society Fund Praha.

Již tradičně budou v kategoriích psané a audiovizuální žurnalistiky hodnoceny žánry, jako je rozhovor, reportáž, analyticko-investigativní příspěvek či komentář. V kategorii o nejlepší kreslený vtip, komiks či karikaturu soutěží opět čeští i slovenští kreslíři a karikaturisté. V kategorii online žurnalistiky bude udělena Cena Googlu za inovativní online žurnalistiku, ve které se utkají profesionální i amatérští novináři.

Speciální Cena Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky je určená studentům a mladým lidem do 30 let, kteří se přihlásí se zajímavým nápadem, jak využít a zanalyzovat veřejná data a najít v nich nové souvislosti přínosné pro veřejnost. Vítěz získá nejen finanční odměnu, ale především podporu zkušených novinářů, kteří pomohou nápad zrealizovat a uveřejnit. „V loňském ročníku jsme si zdárně vyzkoušeli, že studenti v České republice jsou, co se týče trendu datové žurnalistiky, na vysoké úrovni. Věřím, že i letos cena motivuje dosud neobjevené mladé talenty k tomu, aby se přihlásili s kvalitními projekty, a dostali tak šanci pracovat na jejich realizaci s profesionály,“ uvedla Martina Joneková z českého Googlu, který je hlavním partnerem Novinářské ceny.

Příspěvky budou hodnotit nezávislé poroty složené z osobností mediálního, kulturního, neziskového i akademického sektoru. Na jaře 2015 proběhne také online hlasování o zvláštní Česko-slovenské ceně veřejnosti. V každé kategorii získá vítěz cenu spojenou s odměnou 20 000 Kč, vítěz Ceny Googlu pro mladé talenty datové žurnalistiky obdrží cenu ve výši 10 000 Kč a odbornou pomoc při realizaci svého projektu. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne v dubnu 2015.

Soutěž Novinářská cena pořádá v České republice Nadace Open Society Fund Praha. Hlavním partnerem soutěže je český Google, partnery jsou NEWTON Media a.s. a Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Mediálním partnerem jsou České noviny.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*