Koho Češi nemají rádi?

Vztah Čechů k cizincům a národnostním menšinám se v čase proměňuje. V 90. letech byli velmi neoblíbení cizinci přicházející do ČR  z Balkánu, na přelomu tisíciletí se do popředí negativního zájmu dostali Romové. Antipatie k nim vysoce převažují jakoukoli jinou skupinu menšin nebo cizinců pobývajících na českém území.

Česká republika ještě před pěti lety platila za levnou rezidenci pro bohaté občany západní Evropy a jako lákavý pracovní trh zvláště pro kvalifikované pracovníky z chudších zemí Evropské unie. Příležitost k podnikání, studiu a zábavě pro obyvatele sousedních zemí. V roce 2009 už se ale žádnou z těchto perspektiv nedařilo naplnit a ČR začala sloužit především jako útočiště občanů z nečlenských států Unie, kde panují horší politické poměry. Tito přistěhovalci vezmou zavděk každou cílovou zemí, kde najdou zázemí starousedlíků stejné národnosti. Na tyto výsledky české přistěhovalecké politiky upozornila studie OECD, podle níž zažilo Česko po roce 2007 největší pokles imigrace ze všech vyspělých zemí.

menšiny - dotazníkS proměnou skladby cizinců se proměňuje i vztah Čechů k nim. Nejdramatičtější propad v popularitě však paradoxně zažili domácí Romové. Češi se s despektem vyjadřují na adresu Rusů a Ukrajinců, v oblibě nemají ani příslušníky muslimských zemí, žádná z těchto skupin však nečelí takové nepopularitě jako Romové. Obecně Češi nepovažují národnostní menšiny za přínos a vyjadřují názor, že by bylo lépe, kdyby se cizinci z ČR odstěhovali. To dokládá i průzkum webu Národnostní menšiny, který zjistil, že téměř polovina (45 %) dotazovaných považuje menšiny za příčinu negativních jevů v jejich místě bydliště.

 

 

Objem komunikace o jednotlivých menšinách

Podle vyhledávací platformy Yeseter byl v prvním čtvrtletí na českém internetu zachycen téměř milion (952 689) diskusních příspěvků týkajících se cizinců a národnostních menšin. Nejvíce se mluvilo o Rusech a Ukrajincích, převážně kvůli konfliktu na Ukrajině. Ve vztahu k České republice se diskutující obávali přílivu cizinců cizinců z těchto zemí, zejména pak z Ukrajiny. Češi vnímají mezi oběma skupinami rozdíly spíše stereotypní, tj. Rusy vnímají jako zbohatlíky a nebezpečné mafiány, kteří „obsadili“ Karlovy Vary, Ukrajince naproti tomu vnímají jako nekvalifikované a velmi levné pracovní síly, které vykonávají podřadnou práci.

 

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

1 komentář

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*