Cizinci v České republice: jejich počet stagnuje, přibývá Rusů

Vztah Čechů k národnostním menšinám a cizincům žijícím na území České republiky se mění. Velice se například proměnil jejich vztah k Ukrajincům, viditelně v souvislosti s tamním dramatickým děním. Ukrajinci jsou v posledních třech měsících nejvíce oblíbení ze všech cizinců nebo jiných než českých národnostních menšin. Nejméně oblíbení jsou trvale Romové.

V grafu níže je zachyceno porovnání počtu příslušníků různých národnostních menšin v ČR, jak je eviduje Český statistický úřad podle sčítání lidu.

 

Počet cizinců žijících na území ČR v průběhu let roste

cizinci v ČR 1993 - 2012
klikněte pro větší obrázek

Údaje za rok 2013 zveřejnil Český statistický úřad letos na jaře a vyplývá z nich, že každý pětadvacátý obyvatel Česka je cizinec. V zemi jich na konci roku žilo 441 500. Víc než polovina z nich mohla v republice zůstat natrvalo a usadit se tu. V Praze tvoří migranti 13 procent obyvatel.

Od roku 2001 docházelo ke každoročnímu nárůstu počtu, který vyvrcholil v roce 2008. V půli roku 2009 nastal částečný úbytek a za posledních pět let počty cizinců stagnují – tvoří 4,1 procenta obyvatel. Jejich podíl je mnohem nižší než v jiných zemích EU, i pod průměrem celé EU.

Podle údajů ministerstva vnitra žilo v roce 2013 zhruba 238 900 osob, zbývajících 202 600 lidí v ČR pobývalo přechodně.

Příliv migrantů měl podle plánů zbrzdit stárnutí české společnosti, vývoj v posledních letech ale ukázal, že cizinci trend zatím zvrátit nemohou. „Od roku 2001 do roku 2008 tu byl příliv cizinců. Prognózy z té doby předpovídaly, že zde bude docházet k výraznému rozrůstání cizinecké populace. Kvůli krizi klesla poptávka po pracovní síle. Také různými zásahy zejména v oblasti trhu práce došlo k omezení vydávání a prodlužování pracovních povolení. Počty příchozích se velice snížily,“ zdůvodnil Chytil.

Přibývá Rusů

Od roku 2011 přibývá v ČR hlavně občanů EU, lidí ze zemí mimo unii přichází méně. Tři pětiny cizinců tvoří Ukrajinci, Slováci a Vietnamci.

Nejvíc cizinců žije v Praze. Hlavní město si za svůj přechodný či nový domov vybralo 37 procent migrantů, kteří jsou v ČR. V metropoli a Středočeském kraji žijí tři pětiny Ukrajinců, 45 procent Slováků a pětina Vietnamců. Pro Prahu a Středočeský kraj se rozhodly i tři čtvrtiny Rusů, do Karlovarského kraje zamířilo sedm procent občanů Ruska, kde jsou druhou nejpočetnější skupinou cizinců. Pohled na „ruské“ Karlovy Vary je podle statistiků zkreslen turistickým ruchem.

Podíl cizinců v ČR, kteří tak tvoří 4,1 procenta obyvatel, je mnohem nižší než v jiných zemích EU.

 

 

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*