Zemětřesení v Nepálu: Proč je obětí stonásobně víc?

Zřejmě nejhorší zemětřesení za posledních 80 let zasáhlo v uplynulých dnech Nepál. Při mohutných otřesech podle agentury AP zahynulo nejméně 4000 lidí a více než 7000 jich bylo zraněno. Dalších 18 obětí katastrofy bylo nalezeno v oblasti nejvyšší hory Mount Everest, kde se vinou otřesů na horolezecké tábory spustila obrovská lavina. K většině úmrtí došlo na území Nepálu, ale zprávy hovoří také o obětech v Indii, Bangladéši, Tibetu a podél nepálsko-čínské hranice.

Americká geologická služba USGS uvedla, že zemětřesení mělo sílu zhruba 7,9 stupně a epicentrum přibližně 80 kilometrů severozápadně od Káthmándú. Ohnisko pak bylo v hloubce pouhých dvou kilometrů, což znásobilo jeho ničivou sílu. Seismolog z USGS David Wald odhaduje, že stejně silné otřesy by vedly k 10 až 30 úmrtím na milion obyvatel v Kalifornii, v Nepálu jich je ale na stejný počet obyvatel více než tisíc a v některých částech Pákistánu, Indie, Íránu a Číny šplhají výpočty dokonce až k deseti tisícům.

A vysvětlení? Nejen že Nepál leží v místě silné seismické aktivity, ale místní infrastruktura je prakticky neschopná odolávat otřesům. Je tedy logické, že obětí je výrazně více, než by jich bylo kdekoli jinde na světě.

Web Vox media s využitím dat USGS zveřejnil porovnání počtu obětí jednoho zemětřesení v různých oblastech světa a také porovnání následků dvou stejně silných zemětřesení, k nimž došlo loni v srpnu. Jedno zasáhlo severní Kalifornii, druhé jihočínskou provincii Jün-nan.

 

 

 

Jak se po léta ví, asijské země obecně mají problém se stavebním boomem v řadě oblastí, kdy se při výstavbě příliš nehledí na předpisy a bezpečnostní normy. Je to vidět na příkladech z Číny i nyní v přelidněném Káthmándú.

Kolem 90 % nepálských domů je vystavěno z kamenů a nepálených cihel. Posun k bezpečnější nové výstavbě a k zabezpečení už stojících domů je ale příliš pomalý. Náklady přitom nemusí být nutně vysoké. Například před devíti lety odborníci vyvinuli inovativní technologii pro dodatečné vybavení venkovských domů, kdy je zvýšená odolnost jednoho domu spojena s přímými náklady 20-30 amerických dolarů.

Vědci na hrozící nebezpečí upozorňovali roky dopředu

Na vážné zemětřesení, které může zdecimovat hlavní město Nepálu, experti upozorňovali už dříve a snažili se pro Káthmándú vypracovat pohotovostní plán. Seismolog James Jackson z Univerzity v Cambridge nyní říká, že se naplnila nejhorší noční můra. „Stalo, je přesně to, o čem jsme věděli, že nevyhnutelně přijde,“ řekl agentuře AP.

James Jackson byl jedním z padesáti výzkumníků, kteří se shodou okolností sešli v Káthmándú jen týden před vypuknutím zemětřesení a odhadovali, že hrozba je takzvaně na spadnutí. Přesný časový údaj ale stále neznali, stejně jako o dva roky dříve Vinod Kumar Gaur, seismolog z Centra pro matematické modelování a počítačovou simulaci. „Výpočty ukazují, že existuje dostatek akumulované energie, schopné spustit zemětřesení o síle 8 stupňů,“ vyjádřil se v květnu 2013 v rozhovoru pro deník The Hindu. „Nemůžu říci, kdy se to stane. Možná zítra, ale možná někdy později v tomto století.“

Zemětřesení bohužel přišlo příliš brzy, aby se daly stihnout zásadní přípravy. „Všichni věděli, že existuje velký problém, on byl však velký natolik, že převládla bezradnost, kde a jak vůbec začít s minimalizováním možných následků,“ řekl agentuře AP Hari Ghi, regionální koordinátor Geohazards International pro jihovýchodní Asii. Hlavním problémem je oblast se složitou geologií v kombinaci s městskou částí, která rostla příliš rychle a prakticky bez bezpečnostních norem.

 

 

Nepal before after1

 

Nepal before after

 

Stále platné doporučení Ministerstva zahraničí ČR:

S ohledem na rozsah zemětřesení, ke kterému došlo v Nepálu dne 25. 4. 2015, doporučuje MZV ČR českým občanům zvážit aktuálně zbytnost cest do Nepálu. České občany nacházející se již v postižené oblasti současně vyzýváme, aby se spojili se zastupitelským úřadem České republiky v Dillí na krizové lince: + 91 99 10 999 460, případně kontaktovali honorární konzulát ČR v Káthmándú +977 985 10 222 64.

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

2 komentářů

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*