Zázraky a mediální gramotnost

Kdo neblokuje reklamy na Facebooku, patrně zachytil příslib zázračného řešení celé řady kosmetických problémů, zejména akné a drobných jizev – strií. Upoutávka budí velké pochybnosti už svým titulkem, kde se objevuje slovo „zázrak“, proto jsme se na ni podívali. Existují totiž snadné způsoby, jak si stránku proklepnout.

Nejsmutnější zjištění přišlo hned na začátku: někteří zákazníci už si slibovaný zázrak objednali (a svěřili se s tím na několika diskusních fórech). K diskusím o výrobku a učiněných objednávkách nás navedl internetový vyhledávač po zadání klíčového slova Biolabmask. Fakt, že kromě několika zmínek od klientů, kteří zatím nic neobdrželi, neexistuje jediná seriózní recenze, je samozřejmě mimořádně varující.

Celý kosmetický zázrak je na první pohled jeden velký podvod. Žádný kontakt kromě telefonní linky (volané číslo neexistuje!), sídlo v ČR neuvedeno, žádná tzv. kamenná prodejna. Aby mohl prodejce slibovat slevu a kalkulovat s běžnou maloobchodní cenou, musel by se výrobek v obchodní síti vůbec vyskytovat. To se ale jaksi neděje. Cenu se navíc potenciální zákazník dozví až poté, co prodejci odevzdá své kontaktní údaje.

 

Jana z Hradce Králové, Káťa z Burgasu

Na druhý pohled je podvod patrnější ještě víc. Nicneříkající certifikáty, neexistující lékař Emmett Evans. Muže na fotografii jsme našli zde, ovšem pod jménem William L. Heimer.

william

biolab - lékař

biolab-lékař1

 

Neméně zajímaví jsou klienti, kteří se na stránce dělí o své zkušenosti s výrobkem. Třeba taková paní Jana z Hradce Králové se v ruskojazyčné mutaci jmenuje Káťa a pochází z Burgasu. A hádejte, kde jsme původní obrázek nalezli? V Arizoně! Jako živoucí důkaz účinků dermálních výplní.

juvederm

biolabmask0a

biolabmask0

 

Nejen slova, ale i obrázky se dají vyhledat. Existují vyhledávače jako například TinEye, které to umí. Pokud vám obrázek nejde uložit na disk prostřednictvím pravého tlačítka myši a možnosti „uložit jako“, pořiďte si screenshot a ten pak ořízněte. Výsledný obrázek nahrajte do vyhledávače – a budete koukat :-) Uvidíte mimo jiné i to, že dívka v hlavičce stránky původně propaguje jakousi hliněnou masku na ruskojazyčných stránkách. A tak to je se všemi obrázky – ani jeden není původní, jsou vykradené z internetu.

 

Komu patří stránka?

Další možnost, jak si stránku proklepnout, je najít, komu patří doména. Českou příponu cz umí hledat služba nic.cz, příponu com je snadné najít přes who.is.

Stránka News4her, na kterou vás reklama přesměruje nejdříve, byla založena 7. dubna, tedy před týdnem. S tím pochopitelně ostře kontrastují údajná doporučení klientů, které se počítají v řádech mnoha týdnů.

Po kliknutí na odkaz „více informací“ se ocitnete na stránce biolabmask.com, která byla založena 14. ledna letošního roku. První doména byla zaregistrována v Bukurešti, druhá v Panamě.

Ještě někdo čeká zázrak? Za ty peníze…

biolab - cena

 

 

 

 

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*