Spam, spam, spam

NewScientist nedávno publikoval zajímavou infografiku s tématikou nevyžádané e-mailové komunikace – spamu.

spam

První spam odeslal v květnu 1978 po síti ARPANET – propojující několik málo universitních a vojenských výzkumných laboratoří ve Spojených státech – pracovník firmy Digital Equipment, Gary Thuerk, z ústředí společnosti ve státě Massachusetts. Jednalo se o nevyžádanou pozvánku na obchodní akci.

Boj se sítěmi na šíření spamu, tzv. botnets – na dálku programovaných k masovému přeposílání mailových zpráv pomocí tzv. zombie serverů, které jsou určeny k zcela jiným účelům – dosahuje střídavých úspěchů. To je i vidět z přiloženého obrázku.

Analýzou spamů přeposlaných v jediném měsíci roku 2008 pouhým 1.5% botnetové sítě Stormdojdeme k zajímavým číslům:

Za měsíc bylo rozesláno 35 milionů nevyžádaných e-mailů. Z toho 8,2 milionů e-mailů dorazilo ke skutečným adresátům, zbytek byl vrácen nebo doručen na neexistující adresy.

Deset a půl tisíce příjemců tyto e-maily otevřelo a 28 z nich skutečně zakoupilo inzerované zboží. Tedy pouhých 0,00008% z celkového počtu vyslaných e-mailů.

Nicméně, i při této, tak nízké úspěšnosti, to pro síť Storm odhadem představuje roční příjem 3,5 milionů dolarů. Pouze z farmaceutických výrobků.

Jiný náhled na celý byznys proces zde.

Závěrem o spamu trochu veseleji. U Monthy Pythons šlo o reakci na (v Británii) dosti nepopulární lančmítové konzervy SPAM.