Radek Jaroš, osmitisícovky a čísla

Radek Jaroš jako první Čech zdolal všech čtrnáct osmitisícových hor. 26. července 2014 na pátý pokus vystoupil na tu nejnebezpečnější, K2. Předevčírem se vrátil do základního tábora a nyní je na sestupu z hory. Podle horolezeckých statistik právě na Koruně Himálaje, jejíž vrchol sahá do výšky 8 611 metrů, umírá největší procento lidí. Celková úmrtnost na K2 je po Annapurně druhá nejvyšší, počet zahynulých horolezců činí 23 %. Cílem cesty ale není vrchol, nýbrž návrat, vysvětloval letos padesátiletý Radek Jaroš už v mnoha rozhovorech. A právě procento úmrtí při sestupu z osmitisícovek je na K2 zdaleka nejvyšší. Pojďte si s námi projít světové velehory v číslech…

Data jsme poprvé představili už po dubnové lavině na Mount Everestu v článku Když se výletníci derou nad mraky a nyní přinášíme ještě aktualizovanou mapu zobrazující země původu horolezců, kteří se na svět podívali ze všech osmitisícových vrcholů.

Radek Jaroš zásadně leze bez umělého kyslíku, který je považován za nesportovní pomůcku ulehčující výstup, a také bez podpory výškových nosičů. Na obávanou velehoru letos po Radkovi Jarošovi vystoupal také další člen týmu Jan Trávníček. V expediční sestavě je také rozhlasová moderátorka Lucie Výborná, která dnes ráno na Facebooku reportovala ze základního tábora, kam se Jaroš předevčírem šťastně navrátil: “Dneska balíme, zítra 100 km pěšky dolů z hory. FAKT se těšíme domů, i když hora byla letos (skoro) milosrdná.”

Expedice K2

Expedice před odletem do Pákistánu: JanTrávníček, Petr Mašek, Lucie Výborná, Martin Havlena, Radek Jaroš. Foto: archív Jana Trávníčka

 

 

Ze dvaatřiceti lidí, kteří vyšplhali na vrcholy všech čtrnácti osmitisícovek, jsou dvě ženy, Španělka Edurne Pasabanová a Rakušanka Gerlinde Kaltenbrunnerová. Podíváme-li se na země původu horolezců, zjistíme, že 5 jich pochází z Itálie a 5 z Jižní Koreje, 3 z Polska, 3 ze Španělska a 3 z Kazachstánu. Dále se na špice světa podívali dva Nepálci a po jednom člověku také zástupci Německa, Rakouska, Spojených států, Mexika, Austrálie, Finska, Švýcarska, Ekvádoru, Japonska a Portugalska. Sestavu 26. 7. 2014 doplnil Čech Radek Jaroš.

Mapu ve velkém rozlišení najdete ZDE.

 

Kateřina Mahdalová 194 článků
Novinářka. Autorka a šéfredaktorka webu datovazurnalistika.cz. Věnuje se zejména analytické, kontextové a datové žurnalistice, za niž byla v roce 2015 nominována na Novinářskou cenu OSF v kategorii Inovativní online žurnalistika.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*