Podle údajů z listopadu 2016 udělil americký prezident Barack Obama během osmi let v Bílém domě  milost 148 lidem a zkrátil tresty 1176 vězňům, mezi kterými bylo i 395 odsouzenců k doživotnímu pobytu za mřížemi. V lednu 2017 se počty ještě trochu zvýšily. Úplně posledním Obamovým státnickým činem je závěrečná série milostí a prominutí trestů, jakých v minulých týdnech podle médií udělil stovky. Prezident v minulosti prohlásil, že současná podoba trestního zákona je příliš přísná, pokud jde o nenásilné trestné činy spojené s drogami. Snížení trestů je tak považováno za Obamův tlak na příslušnou změnu zákona.

Největší reakci vyvolalo zkrácení trestu pro Chelsea Manningovou, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks statisíce tajných armádních a diplomatických dokumentů. Mezi posledními omilostněnými je 330 pachatelů nenásilných, většinou drogových deliktů.

Více než milion lidí podepsal petici, která žádala dosluhujícího prezidenta Obamu, aby udělil milost Edwardu Snowdenovi. Kampaň začala v září a požadovala narovnání situace, kdy Snowden sice jednal protizákonně, ale ve veřejném zájmu. Zástupci Spojených států opakovaně tvrdili, že Snowdenovi bude v případě návratu do vlasti zajištěn spravedlivý proces.

V listopadu Obama v rozhovoru řekl, že Snowdenovi udělit milost nemůže, protože se nikdy veřejně neobhajoval před soudem. „Pan Snowden přišel s oprávněnými obavami. Ovšem to, jak to udělal, porušuje postupy a praktiky používané v naší zpravodajské komunitě. Kdyby každý nabyl dojmu, že že můžu o těchto věcech rozhodovat, bylo by velmi těžké zajistit vládu nebo jakýkoli systém národní bezpečnosti. Pokud by se pan Snowden rozhodl obhajovat před soudem a předložit své argumenty, pak by byla tato otázka na místě.

Bílý dům v uplynulých dnech zveřejnil, že Barack Obama snížil tresty více lidem než 12 posledních prezidentů dohromady. V celkovém součtu společně s udělenými milostmi se však čísla změní a před Baracka Obamu se dostává Harry Truman. Ten je známý mimo jiné tím, že snížil trest smrti na doživotní vězení muži, který se ho pokusil zastřelit. Především ale v roce 1947 omilostnil více než 1500 lidí, kteří skončili ve vězení za to, že odmítli sloužit vlasti během 2. světové války. Omilostněna byla pouhá desetina z celkového počtu více než 15 tisíc odsouzených. Jejich velkou přímluvkyní byla manželka Trumanova předchůdce Eleanor Rooseveltová, která v roce 1948 Trumanovi adresovala prosbu, aby přezkoumal ještě tisíce dalších případů odsouzených. Truman jí však odepsal, má pro tyto lidi jen malé pochopení a že jejich důvody (náboženské, příp. neslučitelnost zapojení se do války s vlastním svědomím) považuje za výmluvy.

 

Čtěte dále

Babišův Agrofert se blíží předlužení

Zadlužení Agrofertu prudce roste na hodnoty, které už nejsou považovány za zdravé, upozorňuje týdeník Euro. Ke konci loňského roku již...
Continue Reading

Nr. 1: nová starostka Chicaga

Chicago si zvolilo novou starostku Lori Lightfoot. Třetí největší město USA poprvé v historii povede žena, černoška, a navíc lesba,...
Continue Reading

Leave a Reply