Všichni jsme proti těm barbarům, pláčeme s vámi

Dva neznámí ozbrojenci dnes v pařížském sídle redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo zastřelili dvanáct lidí, z toho devět novinářů a dva policisty (o identitě poslední oběti se zatím nikdo nevyjádřil). Vyjadřujeme hlubokou lítost nad zmařenými lidskými životy.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, velké podezření však s ohledem na obsah časopisu, který si dělal legraci z leckoho, krajní pravice, všelijakých papalášů, křesťanů i muslimů, okamžitě padlo na radikální stoupence islámu. Má se jednat o vycvičené a dobře připravené zabijáky, jejichž čin okamžitě odsoudili představitelé mnoha států.

Zareagovali i muslimové. „Jsme všichni proti těm barbarům, jsme jejich první oběti, pláčeme s vámi,“ prohlásil například imám mešity v Drancy, jehož slova jsme si vypůjčili do titulku. Jasně říká, že islám nerovná se terorismus, a je si dobře vědom toho, jak se tento čin může velmi snadno obrátit proti všem stoupencům tohoto náboženství. Nebylo by to zdaleka poprvé. Čin také odsoudil rektor Velké mešity v Paříži: „Důrazně odsuzujeme takové skutky a očekáváme od státu ta nejspravedlivější opatření. Celá komunita je otřesená tím, co se stalo. Byl vážně zasažen celý jeden základní kámen naší demokracie.“ Neříká „vaší demokracie“, nedistancuje se, cítí se být i s celou muslimskou komunitou součástí demokratického společenství.

Ve vztahu k českému prostředí se tak stalo ve chvíli, kdy se rozpolcená společnost pere se strachem nejen z islámu, ale obecně z imigrantů, a tyto obavy v různých vlnách ještě rozdmýchávají představitelé populistických politických uskupení. Jenže právě o vzbuzování strachu radikálům jde a jejich prvními obětmi se stávají ti, kdo se  zastrašit nechávají. Vždyť právě strach a radikalizace společnosti podkopávají pilíře demokracie nejspolehlivěji. Rozšířená nenávist a zavřené hranice by nás dostaly tam, kde se nejen Česká republika, ale velká část Evropy už nacházela: v totalitních režimech.

Snad tedy přání, aby nám demokratické principy, svobodu projevu a smysl pro humor nevzal náš vlastní strach a nenávist v režii několika fanatických vrahů, není moc naivní.

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*