Ukrajinští voliči podle klíčových oblastí

Rozbouřená Ukrajina si právě vybírá novou hlavu státu. Favoritem je podnikatel Petro Porošenko. Obrovský zájem volit projevili Ukrajinci žijící v České republice, kteří své hlasy odevzdávají na ukrajinském konzulátu v Praze nebo Brně. Fronty se zde tvořily ještě před otevřením volebních místností.

Poroshenko

V Doněcku, označovaném za baštu separatistů, se volební místnosti neotevřely kvůli hrozbám násilí a únosů, v celé Doněcké oblasti pak pouze 426 z celkem 2430 místností. V hlavním městě Kyjevě je podle tamních úředníků zájem o volby obrovský.

Podle ukrajinské ústřední volební komise odevzdalo do 15 hodin tamního času své hlasy více než 38 procent registrovaných voličů. Ve volbách v roce 2010 bylo ve stejný čas odevzdáno 45 % hlasů, jenže to voliči ve východní části Ukrajiny mohli hlasovat bez hrozeb násilí a Krym ještě nebyl připojen k Rusku.

Petro Porošenko jako jediný oligarcha podporoval ukrajinské protestní hnutí. Řadí se mezi nejbohatší podnikatele na Ukrajině (podle magazínu Forbes činí jeho majetek majetek cca 2 miliardy dolarů). Za prezidenta Juščenka býval ministrem zahraničí, za prezidenta Janukovyče pak ministrem hospodářství. Proevropský kandidát chce mimo jiné do konce roku prosadit bezvízový styk Ukrajiny s Evropskou unií a za měsíc by chtěl s EU podepsat asociační dohodu.

Foto: Wikimedia, Kathrin Möbius


-kam-

 

 

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*