Podle diskutujících na webu by volby vyhrála ČSSD před Piráty

Kdyby se volby do Sněmovny konaly v uplynulých pěti dnech, pak by podle diskutujících uživatelů na českém internetu zvítězila ČSSD, získala by pětinu. Druhá by byla Česká pirátská strana se 17 procenty, třetí ODS by získala 13 procent. Na čtvrtém místě by skončilo ANO se 13 procenty, pátá TOP 09 by měla 11 procent. Následují KSČM s SPOZ shodně se šesti procenty.

Vyplývá to z analýzy, kterou pro ČTK zpracovala společnost Yeseter Now.

Firma v období od 10. října do 15. října zachytila 126.605 diskusních příspěvků týkajících se voleb. Největší objem diskusí je na zpravodajských serverech, sociální sítě se na celkovém objemu komunikace podílejí zhruba pětinou.

Analýza ukázala, že v uplynulých pěti dnech se velmi výrazně mluvilo o ČSSD, ODS, pirátech, ANO a TOP 09. Velký nárůst komunikace o Pirátech je způsobený účastí pražského lídra Ivana Bartoše v televizním pořadu Interview Daniely Drtinové a dále pak televizní debatou se všemi pražskými lídry, odvysílanou také 14.října.

Pokud by byly strany porovnávány výhradně podle podílu pozitivně laděných příspěvků, nikoli podle celkového objemu komunikace, složení Sněmovny by bylo pestřejší. Velmi silně by bylo podporované hnutí Změna, které má dlouhodobě jeden z největších podílů pozitivně laděných příspěvků, stejně jako zelení, TOP 09, uskupení Hlavu vzhůru a piráti, ukázala analýza.

Nálady i objem komunikace se každý den proměňují. Z vývoje indexu popularity lze vysledovat, že například Strana zelených, hnutí Změna, KDU-ČSL, hnutí ANO a KSČM se v popularitě drží spíše stabilně níže, ČSSD a ODS mají velké výkyvy a TOP 09 si drží „zlatý střed“.

Pořadí podle tzv. indexu popularity, který nejvíce odpovídá ochotě potenciálních voličů udělit vybranému politickému subjektu svůj hlas:

ČSSD 4,73
Piráti 3,89
ODS 3,10
ANO 3,04
TOP 09 2,49
KSČM 1,41
SPOZ 1,39
KDU-ČSL 0,74
Změna 0,55
Svobodní 0,41
zelení 0,37
Úsvit 0,30
DSSS 0,23
Hlavu vzhůru 0,19
LEV21 0,15
0,07
Pravý Blok 0,04

Zdroj: Yeseter Now

Autor: ČTK

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*