S rodící se vládou budou spokojení především obyvatelé Moravy, Slezska a Sudet. Právě tam strany pravděpodobné vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL získaly dohromady více hlasů než zbylé čtyři, které budou podle všeho v opozici. S vládou naopak není spokojena většina voličů z Prahy.
Pokud ČSSD, ANO a KDU-ČSL překonají překážky při rozdělování resortů a dohodnou se na koaliční spolupráci, vznikne vláda Moravanů a Slezanů.
Vyplývá to z mapy data týmu IHNED.cz, která porovnává, kolik hlasů v jednotlivých obcích získaly strany pravděpodobné vlády a kolik naopak strany „opoziční“, tedy ODS, TOP 09, KSČM a Úsvit.
Modře jsou na mapě znázorněny oblasti, kde by byli s koaliční vládou spokojeni, tedy místa, kde ČSSD, ANO a KDU-ČSL získaly dohromady víc hlasů než zbylé čtyři strany. Jde především o oblast Vysočiny, Moravy, Slezska, ale i východních Čech.
Naopak červenou barvou jsou označeny regiony, kde vítězila budoucí opozice. Budoucí trojkoalici podle mapy rozhodně nevolila Praha ani Liberecký kraj.
Server IHNED.cz nabízí také porovnání v čase. V levém horním rohu si můžete zvolit jakýkoliv rok, kdy se konaly volby do sněmovny.
Na mapě z roku 2006 je vidět, že Topolánkův kabinet byl vládou především Prahy a severovýchodních Čech. Naopak na Moravě, ve Slezsku a především v příhraničí volili lidé opoziční ČSSD a KSČM.
Například v Sudetech zatím nebyli lidé s vládou spokojeni téměř nikdy. Zklamání zažili prakticky ve všech volbách (nepočítáme-li dobu opoziční smlouvy). Po volbách v roce 2010 se ale začala situace obracet.
1 % lidí bez práce navíc = 0,75 % pro ČSSD
Podle politologa Tomáše Lebedy letošní volby ukázaly, že KDU-ČSL má stabilní voličskou základnu, a to především na Moravě. „Společně s komunisty to vždy bývala strana, která měla volební stabilitu v čase absolutně největší,“ uvedl Lebeda na konferenci GIS Esri v ČR.
Výsledek ČSSD podle něj závisí na počtu lidí bez práce. „Pokud nezaměstnanost v obci vzroste o jedno procento, tak podpora ČSSD stoupne o 0,75 procenta,“ zjistil Lebeda.
Z voleb také vyplývá, že podpora KSČM je o to větší, čím méně katolíků se v dané obci nachází. Důležitým faktorem je i nezaměstnanost a podíl obyvatel se základním a středním vzděláním bez maturity.
Katolíci podle Lebedy nevolí ani TOP 09. Považuje to za pozoruhodný jev, jelikož strana se vydělila z KDU-ČSL. Topce „nepomáhají“ ani lidé bez práce. Jedno procento nezaměstnanosti navíc znamená jedno procento pro TOP 09 směrem dolů.
Analyzovat voliče hnutí ANO je prý složité. „Je to subjekt, který nemá ukotvení v sociální struktuře. Je otázkou, jestli bude následovat osud TOP 09 a najde si své typické voliče, nebo bude následovat osud VV a postupně z politiky vypadne na základě toho, že lidé s velmi různými zájmy projdou deziluzí z toho, jakým způsobem strana reprezentuje nebo nereprezentuje jejich zájmy,“ dodal politolog Tomáš Lebeda.