Lidé v pohybu

Carlo Zapponi vytvořil nádhernou vizualizaci celosvětové migrace. Projekt s názvem PeopleMovin je publikovaný zde: http://peoplemov.in. Najdete v něm spoustu informací o migraci obecně, ale také data o jednotlivých zemích. Například že zhruba 3,15 % světové populace žije mimo své země nebo že Spojené státy jsou nejoblíbenější destinací migrantů. Druhé v pořadí je Rusko, kam masově odcházejí lidé z postsovětských zemí. Následují Německo, Saúdská Arábie, Kanada, Velká Británie, Španělsko a Francie. A taková Čína se v sloupci s imigranty vůbec nevyskytuje. Uprchlíci a žadatelé o azyl tvoří asi 8 % všech mezinárodních migrantů a většina z nich (65 %) pochází ze severní Afriky a Středního východu.

Web je nastaven intuitivně, dva dlouhé sloupce jsou rozdělené do sekcí, které reprezentují jednotlivé země. Kliknutím na zemi na levé liště se zobrazí počty lidí, které z dané země odcházejí (a kam), kliknutím na zemi na pravé liště se pak zobrazí počty imigrantů a odkud do dané země přišli. Data pocházejí z roku 2010.

A jak je na tom Česká republika? Češi nejvíce odcházejí na Slovensko, do Německa, do Rakouska, Spojených států, Kanady, Velké Británie a dále do Izraele, Austrálie, Švýcarska a Španělska. Z celkové populace tvoří emigranti 3,6 %. Na Slovensku je podíl emigrantů vyšší, cca 10 %, cílové destinace jsou obdobné: Česká republika, Velká Británie, Německo, Spojené státy, Rakousko, Kanada, Irsko, Itálie, Izrael, Španělsko.

 

Odkud a v jakém počtu přicházejí imigranti do České republiky?

 

 

A kam míří Češi?

 

Kateřina Mahdalová 194 článků
Novinářka. Autorka a šéfredaktorka webu datovazurnalistika.cz. Věnuje se zejména analytické, kontextové a datové žurnalistice, za niž byla v roce 2015 nominována na Novinářskou cenu OSF v kategorii Inovativní online žurnalistika.

2 komentářů

  1. U ČR jsou data tak min. 10 let stará, ukrajinců a rusáků je tu ted několikanásobně víc…

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*