Kde v Evropě se mladým lidem nechce z domova?

Na úvod musíme zmínit, že zdaleka ne vždycky vede mladé lidi k setrvání u rodičů pohodlnost nebo neschopnost se o sebe postarat. Objevují se také promyšlená odůvodnění, že po absolvování školy je to to nejchytřejší, co může člověk udělat, protože se náklady na bydlení podělí mezi něj a rodiče, mladý absolvent je navíc schopen nějaké peníze ušetřit a nemusí se nutně vrhnout do víru dluhů (kterých má v leckterých zemích jen za studium už tak dost).

Skoro polovina Evropanů ve věku 18-29 let žije u rodičů. Čím jižněji a východněji putujete, tím jich doma potkáte víc. Podíl mladých Evropanů, kteří žijí se svými rodiči, se zvýšil ze 44 % (v roce 2007) na 48% (v roce 2011).  Zvláště vysoký nárůst je vidět v Maďarsku (36 procentních bodů), Slovinsku (21 procentních bodů) a Litvě (17 procentních bodů). 

Obdobné výzkumy se provádějí v pravidelných intervalech; nyní britský deník The Guardian porovnal údaje z Eurofoundu, výzkumné agentury EU, která se specializuje na životní a pracovní podmínky, a nabízí srovnávací vizualizaci s předchozími zkoumanými obdobími. Celý text v angličtině je k dispozici ZDE, interaktivní mapa ZDE.

Young people living at home graphic

 

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.