Kde v Evropě se mladým lidem nechce z domova?

Na úvod musíme zmínit, že zdaleka ne vždycky vede mladé lidi k setrvání u rodičů pohodlnost nebo neschopnost se o sebe postarat. Objevují se také promyšlená odůvodnění, že po absolvování školy je to to nejchytřejší, co může člověk udělat, protože se náklady na bydlení podělí mezi něj a rodiče, mladý absolvent je navíc schopen nějaké peníze ušetřit a nemusí se nutně vrhnout do víru dluhů (kterých má v leckterých zemích jen za studium už tak dost).

Skoro polovina Evropanů ve věku 18-29 let žije u rodičů. Čím jižněji a východněji putujete, tím jich doma potkáte víc. Podíl mladých Evropanů, kteří žijí se svými rodiči, se zvýšil ze 44 % (v roce 2007) na 48% (v roce 2011).  Zvláště vysoký nárůst je vidět v Maďarsku (36 procentních bodů), Slovinsku (21 procentních bodů) a Litvě (17 procentních bodů). 

Obdobné výzkumy se provádějí v pravidelných intervalech; nyní britský deník The Guardian porovnal údaje z Eurofoundu, výzkumné agentury EU, která se specializuje na životní a pracovní podmínky, a nabízí srovnávací vizualizaci s předchozími zkoumanými obdobími. Celý text v angličtině je k dispozici ZDE, interaktivní mapa ZDE.

Young people living at home graphic

 

Kateřina Mahdalová 194 článků
Novinářka. Autorka a šéfredaktorka webu datovazurnalistika.cz. Věnuje se zejména analytické, kontextové a datové žurnalistice, za niž byla v roce 2015 nominována na Novinářskou cenu OSF v kategorii Inovativní online žurnalistika.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*