Kde byste opravdu nechtěli pracovat?

A kde naopak chtěli? Mezinárodní odborová konfederace (ITUC) zveřejnila vůbec první porovnání 139 zemí podle 97 světově uznávaných kritérií. Dozvíte se z něj například, že nejlepší pracovně právní předpisy mají na Slovensku, v Německu, v severských zemích, ale také v Uruguayi nebo Jihoafrické republice. Ostatně pohled na některé africké země dává tušit, že svět se mění rychleji, než jsme si dosud mysleli.

Mezi 97 kritérii, s nimiž Mezinárodní odborová konfederace pracovala při sestavování indexu, je schopnost pracovníků vstupovat do odborů, vyhrát kolektivní vyjednávání nebo také to, zda je jim umožněn řádný soudní proces a zda mají právní ochranu. Index se pohybuje na škále 1 až 6; čím vyšší číslo, tím jsou porovnávané podmínky pro zaměstnance horší.

„Země jako Dánsko a Uruguay mají silné pracovně právní předpisy, zatímco – možná překvapivě – v Řecku, ve Spojených státech nebo v Hong Kongu zaostávají,“ píše generální tajemník ITUC Sharan Burrow v tiskové zprávě. „Samotný rozvoj zemí jako ukazatel nepostačuje, důležité je sledovat i to, jak jsou dodržována základní práva na kolektivní vyjednávání, na stávku za důstojných podmínek, nebo prosté zapojení se v odborech.“

Fialově zbarvené Spojené státy se nacházejí mezi zeměmi, kde jsou soustavně porušována práva zaměstnanců (deník The Washinton Post to označuje za skličující). Například kolektivní vyjednávání jsou v jednotlivých státech USA nerovnoměrná a odbory jsou mnohem slabší než některé jejich protějšky v severní Evropě .

Klíčová zjištění:

V minulém roce vlády nejméně 35 zemí nechaly zatknout nebo rovnou uvěznit zaměstnance – ve snaze zabránit jejich nárokům na demokratická práva, slušné mzdy a bezpečnější pracovní podmínky.
Nejméně v 9 zemích běžně dochází k zastrašování pracujících vraždami (nebo zaměstnanec zmizí).
Pracovníci nejméně v 53 zemích neuspěli v pokusech vyjednat si lepší pracovní podmínky.
Zákony a praxe minimálně v 87 zemích vylučují některé profese z práva na stávku.

 

Mapa zobrazuje porovnávané země podle indexu ITUC. Pro zvětšení klikněte na odkaz ZDE.

 Foto: KINEX

 

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*