Co vlastně Snowdenova odhalení znamenají pro každého z nás

Jistě, čas plyne a Edward Snowden ani NSA nyní nejsou na pořadu dne. I když… Ať už se o problematiku zveřejněných dat či o jeho příběh samotný nadále zajímáte, nebo jste ho už pustili k ledu, připomínáme práci deníku The Guardian, který ukázkovou formou shrnul, o co vlastně jde.

Když se loni v červnu Edward Snowden setkal s novináři ve svém stísněném pokoji v hongkongském hotelu Mira, měl poměrně ambiciózní plán. Uprostřed změti prádla, zásob jídla a svých čtyř notebooků chtěl zahájit debatu o hromadných kontrolách. Dozoru. Špiclování.

Podařilo se mu však něco, co si novináři ani on sám nejspíš vůbec neuměl představit. Zveřejněným informacím o NSA Američané pozorně naslouchali od prvního dne a vzápětí tyto informace doslova explodovaly po celém světě.

Pro někoho, například pro kongresmanku Zoe Löfgrenovou, je tato problematika životně důležitá. Souvisí s ní totiž jedna z největších otázek naší doby: obrana demokracie v digitálním věku.

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*