Rakovina: Muži umírají o polovinu častěji

Podle posledního globálního průzkumu Cancer Research umírají muži na rakovinu o polovinu častěji než ženy. Statistiky ukazují, že každoročně této nemoci podlehne více než 4,6 milionu mužů, což odpovídá 126 mužům ze 100 000, zatímco žen ročně umírá 3,5 (tj. 82 žen ze 100 000). Rakovina plic, jater , žaludku a střev pak jsou dohromady příčinou více než poloviny úmrtí. Rozdíly v úmrtnosti se liší podle lokality: nejvyšší počet mužů, kteří podléhají rakovině, je ve střední a východní Evropě. Východní Afrika zase vykazuje nejvyšší úmrtnost žen.

Liší se ale také správnost údajů, jak upozorňuje Cancer Research UK; ve vyspělých zemích s vyšším výskytem rakoviny je větší pravděpodobnost, že budou k dispozici lepší zdroje dat, tedy i přesnější údaje o onemocněních rakovinou.


Interaktivní mapa úmrtí na rakovinu, rok 2012

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*