Rakovina: Muži umírají o polovinu častěji

Podle posledního globálního průzkumu Cancer Research umírají muži na rakovinu o polovinu častěji než ženy. Statistiky ukazují, že každoročně této nemoci podlehne více než 4,6 milionu mužů, což odpovídá 126 mužům ze 100 000, zatímco žen ročně umírá 3,5 (tj. 82 žen ze 100 000). Rakovina plic, jater , žaludku a střev pak jsou dohromady příčinou více než poloviny úmrtí. Rozdíly v úmrtnosti se liší podle lokality: nejvyšší počet mužů, kteří podléhají rakovině, je ve střední a východní Evropě. Východní Afrika zase vykazuje nejvyšší úmrtnost žen.

Liší se ale také správnost údajů, jak upozorňuje Cancer Research UK; ve vyspělých zemích s vyšším výskytem rakoviny je větší pravděpodobnost, že budou k dispozici lepší zdroje dat, tedy i přesnější údaje o onemocněních rakovinou.


Interaktivní mapa úmrtí na rakovinu, rok 2012

Kateřina Mahdalová 194 článků
Novinářka. Autorka a šéfredaktorka webu datovazurnalistika.cz. Věnuje se zejména analytické, kontextové a datové žurnalistice, za niž byla v roce 2015 nominována na Novinářskou cenu OSF v kategorii Inovativní online žurnalistika.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*