Češi se bojí Ruska

Putin

 

Z analýzy veřejného diskurzu, kterou provádíme v souvislosti s událostmi na Krymu, vyplývá, že Češi se staví mnohem více do role pozorovatelů, než by se ve sporu o Krym chtěli jakkoli angažovat. Připojení Krymu k Ruské federaci vnímají jako demonstraci síly ruského prezidenta Vladimira Putina, v obecnější rovině pak jako příznak ruské rozpínavosti.

Českou náladu, kterou jsme zachytili v cloudu* níže, vystihuje obrázek z titulní strany týdeníku The Economist, jak ji před několika okamžiky avizoval. Vývoj veřejného diskurzu kolem dění na Ukrajině a v posledních dnech zejména na Krymu jsme sledovali po celou dobu a brzy vám ukážeme detailněji, jak se debata proměňovala a jak se i nadále mění.

V posledních dvou dnech veřejné debatě dominují zejména očekávání, jaké kroky proti Rusku podniknou Spojené státy, Evropská unie a Severoatlantická aliance. Češi také předjímají, že se Rusko bude snažit dál expandovat (např. v Podněstří, v dalších částech Ukrajiny či v Pobaltí), a anexi Krymu ve velké míře považují za typický rys ruské politiky. Uvítali by sankce vůči Rusku. Připomínají také širší kontext a řadu historických událostí, například že Spojené státy v minulosti anektovaly Texas a Havajské ostrovy nebo že Čína anektovala Tibet. V debatách se také výrazně častěji objevují slova „obavy“, „strach“, „válka“ či spojení „vojenský zásah“.

Pokud jde objem komunikace v období od 1. do 20. března 2014, četnost příspěvků týkajících se Rusů velmi narostla. V porovnání s dalšími národnostními menšinami a našimi sousedy činí komunikace týkající se Rusů skoro 60 %. Zcela se vytratila dominance Romů jako tématu.

menšiny - objem komunikace

 

Ladění příspěvků týkacících se Rusů je v porovnání s ostatními skupinami průměrné; debata se tříští a zhruba polovina příspěvků je laděna pozitivně, druhá polovina negativně. Negativně laděné příspěvky se týkají spíše obav z možného válečného konfliktu, ruského imperialismu a dalších zobecňujících vlastností. Silněji se také připomínají Karlovy Vary jako sídlo početné ruské komunity.

Menšiny - sentiment

 

Autor: Yeseter Now, foto: The Economist

* word cloud (slovní mrak) zachycuje výrazy, které se v uplynulých dvou dnech vyskytovaly v diskusích na celém českém internetu, ve fórech, na zpravodajských serverech i na sociálních sítích v okolí slov: Rusko, Krym, Ukrajina, Kyjev, Majdan, Putin; vyhodnoceno bylo 157 078 zachycených příspěvků (za celý březen jich bylo zachyceno více než milion); čím je velikost daného výrazu v cloudu větší, tím hojněji je ve veřejné debatě zastoupen

 

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*