Vláda důvěru získá; nejvíce sympatií mají ženy

Valná většina uživatelů internetu, kteří se vyjadřují k politickému dění, věří, že vláda Bohuslava Sobotky důvěru sněmovny během dnešního hlasování získá. Z celkového počtu 77 479 diskusních příspěvků zachycených výhradně v souvislosti s vládou je celých 93 % spojeno s přesvědčením, že vláda ve sněmovně uspěje. Zbylých sedm procent diskutujících se domnívá, že vláda důvěru nezíská.

[slideshow_deploy id=’1385′]

Pokud jde ale o důvěru veřejnosti ve vládu Bohuslava Sobotky, poměr už tak příznivý není (přesto je v porovnání s předchozími vládami nebývale vysoký). Slovních spojení „vláda“ a „nedůvěra“ (a další hodnoticí výrazy naznačujícími pochybnosti či rovnou odmítání Sobotkovy vlády) bylo ve veřejném diskurzu ode dne, kdy byla vláda jmenována (29. 1. 2014), zachyceno 30 %, naopak více než dvě třetiny (70 %) diskutujících do této vlády vkládají naděje. 

Nejvíce sympatií veřejnosti mají ženy

Pokud jde o sympatie veřejnosti k jednotlivým politikům, jednoznačně nejvyšší přízni se těší ženy: ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, ministryně spravedlnosti Helena Válková a také opoziční poslankyně za ODS Miroslava Němcová.

Analýza ladění příspěvků, tzv. sentimentu, je zkoumání na pomezí psychologie a sociologie, respektive sociální psychologie. Principem této analýzy je určování obecných „nálad“ panujících v nějaké skupině lidí definované společným zájmem nebo činností (v našem případě jde o skupinu lidí, kteří se vyjadřují k politickému dění). Analýza sentimentu v prostředí internetu neurčuje rozpoložení každého jednotlivce, ale ukazuje směr, kterým se většinový hlas angažované veřejnosti ubírá.

Při zkoumání diskurzu týkajícího se oblíbených političek se ukazuje, že Věra Jourová je nejvíce spojována primárně s nadějemi na úspěšné čerpání evropských dotací a také s nezkorumpovaným stylem politiky. Hodnocení Heleny Válkové je nejčastěji v obecné rovině „žena na svém místě“ a odhaluje důvěru, kterou veřejnost v novou ministryni spravedlnosti klade. Miroslava Němcová se těší dobrému renomé dlouhodobě a v dnešních dnech je vnímána především jako „naděje ODS na přežití“ a jako politička, která si ve straně „kmotrů“ uchovala vysoký morální kredit.

Objem komunikace

Jak je patrné z grafu výše, veřejné debatě celkově dominují muži. Jednoznačně největším předmětem diskusí je jméno ministra financí Andreje Babiše (objevuje se ve 47 % příspěvků veřejné debaty). Následuje premiér Bohuslav Sobotka (27 %), opoziční poslanec za TOP 09 Karel Schwarzenberg (10 %), ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (6 %), předseda ODS Petr Fiala (4 %).


Foto v úvodu: www.vlada.cz

Zdroj: Yeseter Now, Memosféra

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*