O kom píší francouzská média nejčastěji?

Zahraniční zpravodajství vždy tak nějak reflektuje zájmy dané země. To byl můj předpoklad, se kterým jsem vstupoval do další analýzy. Kam jsme s týmem z předchozí analýzy dospěli?

Ale nejdřív k metodologii. Vzali jsme si Google News a v nich vyhledali veškeré zahraniční zpravodajství původem z Francie v období 12.-18.11.2012. Analyzovali jsme celkem 93 zpráv, které zmiňovali 27 různých zemí. Podívejte na graf.

Na tomhle projektu je ideální vyzkoušet si, jak jednoduše umí Google Mapy vizualizovat data (živý náhled přímo v Google Docs).

Finální rozložení samozřejmě reflektuje aktuální dění – z analýzy je tedy patrný nejen konflikt v Sýrii a Izraeli, ale i prezidentské volby v USA. Pohled na mapu však zanechává dojem, že se francouzská média stále soustředí na bývalé africké kolonie a vesele ignorují např. Indonésii a okolí.

A pokud vás zajímá důvod, proč se do diskuze o Francii samotné zapojila i Velká Británie, koukněte na titulku Economistu.

Tato analýza není nic zázračného (a je to vlastně jenom další splněný úkol), ale ukazuje jednu důležitou věc – na internetu je hromada informací a jednoduchá vizualizace vnáší nové poznatky.

Autor: Honza Páv