Komentář: Co je internetová žumpa, určuje Zeman

Když kandidoval na prezidenta, hrubost v debatách podněcoval. Nyní mu najednou vadí.

Zemanovo nynější poukazování na diskutéry, „u nichž jejich závist přerostla až v patologickou nenávist vůči všem, kdo jsou schopnější než oni sami“, je účelové. Úplně se stejnými diskutéry totiž během své kampaně dovedně pracoval.

Prezident Miloš Zeman před úterním hlasováním o důvěře vládě poukázal na „fenomén internetových diskusí“. Prý jsou minimálně ze třetiny anonymní a vulgární. Miloš Zeman ale zapomněl dodat, že veřejné debaty na internetu odráží skutečné dění. Už na příkladu diskusí kolem velmi závažného dění na Ukrajině vidíme, jak se veřejný diskurs umí během velmi krátké chvíle proměnit.

Celý komentář najdete na stránkách Aktuálně.cz (foto: Ludvík Hradilek)

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*