Druhým největším strojírenským plagiátorem na světě je Německo

Druhým největším strojírenským plagiátorem na světě je dost překvapivě Německo. Největší náskok má – poměrně předvídatelně – Čína, odkud pochází 72 % napodobenin. Podle údajů VDMA, jedné z největších průmyslových asociací v Evropě, která sdružuje na 3100 převážně středně velkých společností, se nejčastěji vyrábějí napodobeniny dřevoobráběcích strojů (92 %), textilních strojů (86 %) a zemědělské techniky (86 %).

Zatímco čínské výrobky (včetně napodobenin, samozřejmě) provází pověst velmi nízké kvality, o německých plagiátech mluví asociace jako o „high-tech“, protože na rozdíl od čínských výrobků jsou kvalitní napodobeniny mnohem hůře rozpoznatelné. Odhadované škody v německém strojírenství činí 7,9 miliardy eur (téměř 4 % z celkového objemu) na tržbách a ochranných známkách.

 

 

 

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*