Datawovn: Jak tráví čas různé věkové skupiny lidí?

Na úvod dobrá zpráva: věta “nechám si tu knihu na důchod”, kterou často pronášíme ve svém obvyklém časovém vytížení, není nenaplněné klišé. Senioři skutečně čtou! Server Datawovn sestavil interaktivní grafy, na nichž ukazuje, jak se mění trávení času v závislosti na věku. Pravda, data se týkají Američanů a například s dobrovolničením nebo oddáváním se modlitbám to v českém prostředí zřejmě nebude tak žhavé, jinak ale zřejmě všichni na světě máme jedinou jistotu: nijak výrazně se nezmění naše biologické rytmy a jíst a spát budeme prakticky stejně, resp. ve stejný čas, a to v jakémkoli věku. A v čem se různé věkové kategorie liší?

Máme tendenci jíst jídla ve stejnou dobu, avšak mladší lidé častěji vynechávají snídani. Ve věku 18 až 24 let hrajeme počítačové hry, mnohdy i celý den, ale není to stoprocentní pravidlo, více sportujeme, trávíme čas venku. Také studujeme, později pracujeme, pečujeme o děti, a když děti odrostou, věnujeme se domácím mazlíčkům. Mladší dospělí si častěji pouští hudbu z přenosných zařízení a počítačů, zatímco starší dospělí častěji poslouchají rádio. Penzisté se pak častěji drží ve svých komunitách.

Mladí lidé častěji tráví čas u počítače, surfují na internetu, vedou osobní elektronickou korespondenci – a to zejména v pozdních večerních hodinách. Dospělí ve věku 60 a více let tráví nejvíce volného času přemýšlením a relaxací, více se také věnují praktikování svého náboženského vyznání. A pozor! V porovnání s mladými lidmi mnohem více času věnují čtení.

Všechny věkové skupiny věnují i nadále, navzdory rozmachu mnoha informačních technologií, internetu, elektroniky, soustu času sledování televize. Jsme stále národem televizních diváků – říkají o sobě Američané. V tomhle se Češi nijak neliší.

A na závěr ještě pozitivní konstanta: ve večerních hodinách se stále stýkáme s ostatními lidmi.

Grafy si můžete postupně projít zde.

Zdroj: US Bureau of Labor Statistics American Time Use Survey (2012); průzkum obsahuje odpovědi 11 975 dospělých Američanů, kteří poskytli informace, jak tráví čas v průběhu jednoho dne.

Kateřina Mahdalová 194 článků
Novinářka. Autorka a šéfredaktorka webu datovazurnalistika.cz. Věnuje se zejména analytické, kontextové a datové žurnalistice, za niž byla v roce 2015 nominována na Novinářskou cenu OSF v kategorii Inovativní online žurnalistika.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*