Zemana po vánočním projevu většina lidí na internetu kritizovala

Prezidenta Miloše Zemana po jeho vánočním poselství většina lidí na internetu kritizovala. Více než čtyři pětiny příspěvků na českých zpravodajských serverech nebo sociálních sítích, které se týkaly Zemana, vyzněly negativně.

Oznámila to dnes společnost Yeseter Now na základě analýzy 53.021 diskusních příspěvků k politice, z nichž 15.479 se vyjadřovalo k prezidentovi.Zájem o politiku podle společnosti těsně před Vánocemi a během svátků v diskuzích na internetu opadl. Například k premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi se ve sledovaném období od 18. do 27. prosince vztahovalo jen několik stovek diskuzních příspěvků. O prezidenta naopak zájem stoupl, a to hlavně díky jeho čtvrtečnímu vánočnímu poselství. Jen dnes a ve čtvrtek se Zemana týkalo téměř 6000 příspěvků. Ale 80,5 procenta z nich vyznělo podle Yeseter Now negativně.

„Z věcnějších připomínek k projevu vyplývá, že veřejnost nejčastěji kritizuje Zemanův egoismus, který z jeho projevu cítila,“ sdělila ČTK Kateřina Mahdalová z Yeseter Now. Velká část diskutujících také záporně hodnotila přesun prezidentského projevu z tradičního 1. ledna na vánoční svátky. „Větší část veřejnosti hodnotí Zemanův výběr termínu pro projev negativně s tím, že 1. leden uvolnil svému předchůdci Václavu Klausovi, kterého si však veřejnost podle značně rozšířeného mínění už slyšet nepřeje,“ doplnila. Klaus totiž na Nový rok vystoupí v pořadu Partie televize FTV Prima.

Více než 80 procent negativních příspěvků k Zemanovi ve čtvrtek a pátek znamenalo výrazný pokles prezidentovy popularity na internetu. Ještě 24. a 25. prosince totiž vyznívalo negativně vůči prezidentovi jen 73,5 procenta diskuzních příspěvků.

Také někteří politici a mediální odborníci oslovení ČTK Zemanovo vánoční poselství kritizovali. Třeba šéf ČSSD a pravděpodobný příští premiér Bohuslav Sobotka sice označil prezidentův projev za smířlivý, ale bez alespoň náznaku pohledu do budoucna. Mediální experti Jan Jirák a Daniel Köppl zase ČTK řekli, že na ně prezident působil v projevu sebestředně.

Publikovala: ČTK

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*