Home > Co je datová žurnalistika
0 views 3 min 0 Comment

Co je datová žurnalistika

- 05/01/2014

Tento trend světových newsroomů, si do tuzemských redakcí teprve hledá cestu. Abychom tento rychle se rozvíjející fenomén přiblížili českým novinářům i dalším zájemcům z řad široké veřejnosti, rozhodli jsme se soustředit relevantní informace na jednom místě. Publikujeme zde i českou verzi The Data Journalism Handbook, která je společným dílem desítek novinářů a datových nadšenců z celého světa a v níž jsou vybrány nejpřínosnější pasáže opatřené českým kontextem. Věříme, že vám naše stránky nabídnou různorodý pohled na způsoby práce s daty a možnosti jejich využití v novinářské praxi. Naším cílem není nabídnout kompletní návod, ale spíše úvod do problematiky, inspirativní příklady a praktické tipy. Vítejte na dobrodružné výpravě krajinou velkých dat.

world

S pokrokem fotografických technologií se v druhé polovině 19. století objevil nový žánr novinářské fotografie; žurnalistika získala kvalitativně zcela nový nástroj a všichni společně jsme získali nový pohled na svět kolem sebe. Podobná situace se opakuje dnes, řekněme od přelomu tisíciletí. Díky technickému pokroku je stále větší část našeho světa popsaná pomocí čísel, od světové ekonomiky a řízení státu až po vztahy mezi lidmi na sociálních sítích. Není tedy divu, že se před pár lety objevila nová disciplína jménem data journalism, datová žurnalistika, která nám nabízí nový pohled na svět; tentokrát nikoliv hledáčkem fotoaparátu, ale displejem počítače, prostřednictvím čísel.

Podobně jako dobrá fotografie není jen otrockým obrazem okamžiku, ale nositelem příběhu, podstatným postřehem o našem světě, i kvalitně zpracovaná data jsou mnohem víc než suchá statistika určená k založení do zaprášených šanonů. Data bez nadsázky hýbou světem a zachraňují životy.

Čísla si neprávem vysloužila pověst něčeho neprostupného a zároveň nudného. Datová žurnalistika dokazuje, že série grafů a vizualizací může mít sílu fotografií pořízených na válečném poli při nepoměrně větším nasazení. Zároveň jsou čísla součástí našeho každodenního života a jistá „datová gramotnost“ bude brzy nezbytnou výbavou nejen specializovaných, ale i běžných novinářů a jejich čtenářů.

Více se dočtete v Příručce datové žurnalistiky.

Comments are closed.