Skutečná velikost světa

Všechno, co vidíte na mapě, je lež, chtělo by se napsat. Jenže takhle jednoduché to není, protože druhů map a způsobů zobrazení světa je mnoho. My si ukážeme jedno velmi rozšířené (používá ho mimo jiné Google), které díky zachovaným úhlům mezi rovnoběžkami a poledníky velmi pomáhá námořní navigaci, ale zároveň velice zkresluje skutečné velikosti jednotlivých kontinentů či zemí podle toho, zda jsou blíže pólům nebo rovníku.


Gerard MercatorJeho autorem je vlámský kartograf Gerard Marcator a vyznačuje se tím, že zachovává úhly a stejné vzdálenosti mezi jednotlivými poledníky. Jinými slovy Země je na něm zobrazena jako plášť válce. Jenže tak jako nejde narovnat třeba slupku od pomeranče, aniž by se neroztrhla, nejde jednoduše překreslit zeměkouli do obdélníku. Přesto znamenal tento způsob zobrazení přelom v kartografii a Mercatorova nástěnná mapa světa z roku 1569 byla považována za mistrovské dílo.

Zkreslení Mercatorova zobrazení způsobuje, že si jen málokdo dokáže uvědomit, že třeba plocha afrického kontinentu (30,2 miliónů km) bez potíží obsáhne celou Evropu, Spojené státy, Čínu, Indii a Japonsko. Zejména pevninu severní polokoule jsme naučeni vnímat jako větší, než ve skutečnosti je, a Afrika na většině map vypadá skoro stejně velká jako zdánlivě obrovské Grónsko, ačkoli je ve skutečnosti čtrnáctkrát větší.

skutečná velikost AfrikyJak moc je tento způsob vidění světa zakořeněný v našich představách, ukazuje web The True Size of…, který vytvořili vývojáři z Michiganu Damon Maneice a James Talmage.

Jde o interaktivní verzi map renomovaného softwarového inženýra Kaie Krause, který v roce 2010 na výstavě Královské geografické společnosti představil sérii „neobvyklých“ map. Na nich mimo jiné ukázal, že africký kontinent je mnohem větší, než si veřejnost uvědomuje, a že je vlivem Mercatorova zobrazování velikost Afriky podceňována.

Chcete-li si zkreslení velikostí na mapách vyzkoušet prakticky, můžete se pustit do skládání puzzle, v němž máte za úkol umístit na své místo patnáct zemí.

Mercator-puzzle

Kdyby se vám déle nedařilo, můžete nahlédnout do našeho řešení:

Mercator puzzle

 

 

Na závěr nabízíme trochu souvisejícího „geografického humoru“ z oceňovaného televizního seriálu Západní křídlo (The West Wing) z prostředí Bílého domu.

 

Kateřina Mahdalová 203 článků
Věnuje se datové a kontextové žurnalistice a svou profesi chápe jako službu veřejnosti. Autorka stovek vizualizací a analýz, založila web datovazurnalistika.cz, vedla datové projekty v České tiskové kanceláři, dlouhodobě spolupracuje s významnými světovými médii a agenturami (The Wall Street Journal, Deutsche Presse Agentur a dalšími). Za svou práci byla nominována na Novinářskou cenu v letech 2014 a 2018: poprvé v kategorii Inovativní online žurnalistika, podruhé za „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“. Miluje data a jejich vizualizace, stále se učí a jen tak se nevzdává. Říká-li někdo, že venku svítí slunce, a druhý, že prší, novinář/ka nemá slepě citovat oba. Má otevřít okno a ověřit, co se skutečně děje.