Home > Svět – konkurenceschopnost – index 2016
0 views 2 min 0 Comment

Svět – konkurenceschopnost – index 2016

- 24/01/2017

Home – ČTK – vizualizace

Žebříček konkurenceschopnosti vede Švýcarsko, ČR je 31.

Curych 28. září (ČTK) – Česká republika v žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který každoročně sestavuje Světové ekonomické fórum (WEF), letos zůstala na 31. příčce. Slovensko si o dvě místa polepšilo a je 65. Letošní pořadí 138 porovnávaných států opět vede Švýcarsko, které je první již osmým rokem za sebou; letos zaznamenalo nejvyšší hodnocení od roku 2007, kdy WEF začalo tento žebříček zveřejňovat.

WEF porovnává země podle 12 faktorů, které zahrnují infrastrukturu, vzdělání a zdravotnictví, efektivitu pracovního trhu, technologickou připravenost, inovace, velikost trhu, makroekonomické prostředí, transparentnost a výkonnost vlády. Autoři vycházejí z dat OSN a dalších mezinárodních organizací a z vlastního průzkumu mezi zástupci firem ve sledovaných zemích.

Švýcarsku pomáhají udržet se na nejvyšší příčce bezkonkurenční inovace, dokonalé podnikatelské prostředí a nejefektivnější pracovní síla na světě, dodala WEF. Na druhém místě zůstal Singapur a na třetím Spojené státy. V první desítce není letos žádný nováček, pouze několik zemí si vyměnilo své pozice.

Británie se posunula o tři místa a dostala se nejvýše za poslední desetiletí, hlavně díky zlepšení makroekonomického prostředí. Výsledky však vycházejí z údajů před referendem, ve kterém se obyvatelé vyslovili pro odchod z Evropské unie, což podle studie může ohrozit konkurenceschopnost země.

Z velkých rozvíjejících se států je nejvýše Čína na 28. místě. Nejvíce si však polepšila Indie, která postoupila až o 16 příček na 39. místo.

WEF také varuje, že rostoucí obchodní bariéry představují riziko pro schopnost zemí růst a inovovat, napsala agentura Reuters.

Comments are closed.