Analýza: Sobotka získal v souboji o vedení ČSSD výrazně navrch

V několikaletém a většinou před veřejností skrývaném souboji o vedení sociální demokracie získal v uplynulém týdnu výrazně navrch předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nad druhým mužem strany Michalem Haškem. Sobotkovi, který ještě minulou neděli čelil výzvě předsednictva ČSSD k odchodu, se i díky aféře okolo lánské schůzky podařilo situaci otočit a strhnout na svou stranu většinu sociálních demokratů. Jeho pozici stranické jedničky tak podle všeho 10. listopadu potvrdí ústřední výkonný výbor ČSSD. Naproti tomu Hašek bojuje o politický život.

[slideshow_deploy id=’1394′]

Atmosféru na jednání ústředního výkonného výboru, od něhož si Sobotka slibuje ukončení dvojhlavého vedení strany, mohou předznamenat zasedání jednotlivých krajských organizací ČSSD. Ty se začaly scházet v minulém týdnu a zatím vyjadřují jednoznačnou podporu Sobotkovi. Dostalo se mu jí v Karlovarském, Plzeňském a Olomouckém kraji nebo na Vysočině. Většina z krajských organizací také vyzvala účastníky lánské schůzky, aby vyvodili osobní zodpovědnost, jedna přímo požadovala jejich rezignaci.

Ještě před týdnem to přitom vypadalo, že jediný, kdo opustí svou funkci, bude Sobotka, proti němuž se po zisku neuspokojivých 20,5 procenta hlasů ve volbách postavili dvě třetiny předsednictva strany. Širší vedení sociální demokracie zároveň Sobotku vyřadilo z povolebního vyjednávacího týmu, do jehož čela nově dosadilo Haška, tedy muže, který na sjezdu ČSSD na jaře 2011 jen těsně prohrál souboj o předsednický post a který opakovaně dával najevo, že mu pozice druhého muže ve straně nemusí stačit.

I proto politik, o němž se spekulovalo, že jej díky většímu počtu preferenčních hlasů jmenuje prezident Miloš Zeman premiérem, zorganizoval podle jednoho z dalších účastníků sobotní povolební schůzku u hlavy státu. Utajovaného setkání se vedle Haška zúčastnili také místopředsedové ČSSD Zdeněk Škromach a Milan Chovanec, staronový šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc a jihočeský hejtmane Jiří Zimola.

Tajemstvím zahalené setkání, po němž následovala nedělní výzva předsednictva k Sobotkově rezignaci, ale k posílení Haškova křídla nevedlo, právě naopak. Sobotka odstoupit odmítl a i díky lánské schůzce v dalších dnech mohl jednání předsednictva prezentovat jako pokus o puč. Pětice sociálních demokratů, která jednala za zády svého předsedy, navíc setkání s hlavou státu zapírala, zejména Hašek o něm několikrát výslovně lhal, a to i v době, kdy již schůzku otevřeně přiznával Chovanec.

Brzy se tak místo výzev, aby po nejhorším výsledku ČSSD od vzniku samostatného Česka odstoupil Sobotka, začalo ozývat volání po odchodu Haška a dalších účastníků lánské schůzky. Prvním z významných sociálních demokratů, který s takovým požadavkem přišel, byl šéf Senátu Milan Štěch. Posléze s ním vystoupil i Sobotka, na jehož podporu se uskutečnila dvojice demonstrací v Praze a v Brně a který se nechal slyšet, že s Haškem, Tejcem a Škromachem nepočítá v příští vládě. Naopak Chovanec, kterého nepovažuje za strůjce „puče“, u něj prý šanci ještě má.

Zda takový názor převáží i na nedělním ústředním výkonném výboru, kde chtějí Hašek se Škromachem oznámit, zda odstoupí ze stranických funkcí, mohou naznačit i dnešní jednání dalších krajských organizací ČSSD. Bouřlivou povolební situací ve straně se zabývá jihomoravská ČSSD, která je domovskou organizací Sobotky, Haška, Tejce i Škromacha. O aktuálním vývoji ve straně jednají i sociální demokraté v Praze, Zlínském a Moravskoslezském kraji. Tamního jednání se účastní i Sobotka.

Autor: ČTK

Grafické přílohy: Yeseter Now

Názor? Sem s ním!

Reagovat

Váš e-mail nebude viditelný veřejně.


*