Slovenská policie se chce prolomit k citlivým datům české novinářky

Pavla Holcová, spolupracovnice zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka, absolvovala osmihodinový výslech na policii. Slovenští kriminalisté jí zabavili mobil i s daty k dalším citlivým případům, jež s Kuciakem nesouvisejí, a když novinářka odmítla poskytnout k mobilu kódy, policisté jí sdělili, že je za pomoci Interpolu prolomí.

„Enormní zájem měli na tom, abych jim řekla, co vím o slovenských podvodech na DPH a podnikání Mariána Kočnera. Když jsem jim odpověděla, že jsem se tím nezabývala a detaily k těmto případům nemám, nevěřili mi,“ řekla Holcová ČTK a detailně pak výslech popisuje na webu Investigace.cz.

 

Proti praktikám slovenské policie se ohradily Český Nadační fond nezávislé žurnalistiky žádá, aby policie okamžitě telefon Holcové vrátila.

„Právo na ochranu zdroje informací u novináře je součástí ústavně chráněného práva na svobodu projevu. Bez ochrany zdroje informací by nebylo možné profesi investigativních žurnalistů vykonávat, protože by lidé přestali novinářům v obavě o vlastní bezpečnost informace sdělovat. Taková žurnalistika by ztratila společenskou funkci, která je pro svobodnou demokracii nezbytná. Český Ústavní soud již v roce 2004 vymezil v souladu s judikaturou Evropského soudu pro lidská práva podmínky, za nichž může státní moc v trestním řízení do tohoto práva zasáhnout. Ve zkratce řečeno je to možné pouze tehdy, pokud  vyšetření závažné trestné činnosti nezbytně závisí na odhalení zdroje informací a není možné zjistit totožnost zdroje jiným způsobem. Slovensko i Česká republika jsou součástí Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a proto právo na ochranu zdroje platí v trestním řízení jak v Česku, tak i ve Slovenské republice.