Home > Čeho nejvíc litujeme na smrtelné posteli?
0 views 3 min 0 Comment

Čeho nejvíc litujeme na smrtelné posteli?

- 16/11/2015

Během letošního týdne „Národního plánování důchodu“ zveřejnila řada organizací celou sérii průzkumů, čeho se lidé obávají na důchodu. My jsme je četli (vy můžete také) a zjišťovali, čeho se lidé obávají daleko i těsně před důchodem.

Víme také, čeho lidé nejčastěji litují na smrtelné posteli. Australská zdravotní sestra Bronnie Wareová prožila mnoho let v oblasti paliativní péče a s umírajícími lidmi trávila jejich poslední týdny života. Všímala si, jak se lidé tváří tvář smrti mění, jak jsou moudřejší. Do deníku si pak zapsala nejen řadu postřehů z těchto rozhovorů, ale i vlastní závěr: Nikdy nepodceňuj ničí kapacitu pro osobní růst. Některé změny byly až neuvěřitelné. Umírající prožívali řadu emocí: popření, strach, hněv, výčitky svědomí, další popírání a nakonec přijetí a smíření se situací. Každý pacient si před odchodem našel klid. Každý. Když se umírajících sestřička ptala, jestli něčeho v životě litují, řada věcí se začala opakovat stále dokola. Bronnie o nich nakonec napsala knihu, kde shrnula pět věcí, jichž lidé litovali nejčastěji. My ještě tyto postřehy rozšiřujeme o výsledky výzkumu, který provedla britská organizace Retirement Move sdružující seniory.

Na jedné straně si 60 % lidí dělá starosti, že nebude mít dost peněz na důchod (podle průzkumu z pojištěného důchodu institutu IRI) a 55 % oslovených zase řeklo v průzkumu PNC Financial, že se obávají, že jim úspory nemusí vydržet až do konce života. 53 % lidí se obává, že nebude moci odejít do důchodu v době, kdy by si přála (podle zkoumání PricewaterhouseCoopers). A polovina důchodců dotazovaných New York Life uvedlo, že do důchodu odešla o tři až pět lt později, než skutečně přála.

Někteří z těchto newyorských důchodců se nyní nepochybně těší ze své nově nabyté svobody. Jiní si ale pravděpodobně kvůli zhoršenému zdraví nemohou dopřát věci, které měli si na důchod naplánovali.